NOVÁ SVODIDLA | Nová betonová svodidla, která v posledních dnech instalují na D1 silničáři, jsou u domácích řidičů rychle oblíbená. Ztrácí se také špatný pocit z jízdy, pokud jsou oba pruhy 1+1 odděleny pouze výstražníkem z umělé hmoty. Řidiči se v koridoru betonových svodidel musí cítit jednoznačně a pohodlně. Redakce Firenet.cz projela v páteční dopravní špičce dva úseky od Prahy směrem na Brno.

NOVINKA NA ČESKÝCH DÁLNICÍCH, BETONOVÁ SVODIDLA | FOTO: FIRENET.CZ

Od 30. března pouze jedním pruhem

Ačkoliv je tento typ svodidel u nás novinkou, známe je především z Německa a z Rakouska. Česká republika se tak řadí mezi země se zajištěním bezpečné jízdy, pokud je na dálnici obousměrný provoz v pruzích 1+1. Donedávna tomu ale tak nebylo. Ještě ke konci minulého roku na dálnici u Plzně běžné, že oddělení provozu dvou pruhů 1+1 bylo pouze klasickým umělohmotným výstražníkem, a s šířkou pruhu do 3 metrů. Pocit z právě protijedoucích vozidel nebyl příjemný. {snippet 200}

Dálnice D1 tak na dvou místech zažije očekávaný kolaps dopravy hned po posledním březnovém víkendu, kdy od Prahy bude do max. 10 km sveden provoz pouze do jednoho pruhu. Opatření bude trvat až do konce prvního víkendu v dubnu.

45 tisíc vozidel denně v jednom směru na D1

Technická správa komunikací tak v posledních dnech začala s montáží těchto betonových svodidel na dálnici D1. V budoucnu se zde budou objevovat ještě více. Stát jich objednal hned přes 4000 kusů. V Česku tento typ svodidel vyrábí hned několik firem, licencovaná svodidla pak s řadou dalších úprav a bezpečnostních prvků.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/zpravy/dalnice-a-myto/1972-na-betonova-svodidla-dalnice-d1-si-ridici-rychle-zvykaji-od-pondeli-jich-bude-jeste-vice{/qrcodegenerator}

Na D1 je v současné době betonovým svodidlem osazen úsek Jihlava – Pávov, a také na 112. a 71. kilometru od Brna na Prahu. Další svodidla se budou montovat, případně i demontovat – dle potřeb přeznačení a stavebních firem.

Z pozice řidiče je jízda bezproblémová. Ovšem kdo nemá ve zvyku jezdit v příliš úzkém pruhu silnice, může mu z počátku dělat tento úhel pohled z poza volantu nepatrný problém. Zvykat se ale na nová svodidla dá rychle. Především se cítíte bezpečně, když protijeducí vozidla jsou od vás oddělena skutečně robustní bariérou.

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments