Na dalších 14 železničních přejezdech začne v následujících měsících fungovat inteligentní kamerový systém. Technologie bude umístěna zejména na koridoru mezi Ostravou a Pardubicemi, objeví se ale i na regionálních tratích.

Záznamy z kamer bude moci využívat policie při řešení přestupků. Informovala o tom Správa železnic. Loni se na přejezdech stalo 181 nehod, zemřelo při nich 40 lidí. Meziročně to byl nárůst o 11 nehod a sedm obětí. Celkem je v ČR téměř 8000 přejezdů.

Systém v současnosti dva roky funguje na přejezdu v Úvalech u Prahy, kde jej Správa železnic testovala jako pilotní projekt. Jako druhý bude 18. května osazen přejezd v Uhersku, další kamery budou na vybraných přejezdech přibývat během druhé poloviny července. Jde o přejezdy ve Vendolí, u Kamence u Poličky, dále dva přejezdy u Borové u Poličky, v Krouně, Karviné, Dolní Lutyni, Ostravě, Studénce, Jistebníku, Velkých Hošticích, Vendryni a Mankovicích. Instalace kamer bude stát okolo pěti milionů korun. V příštím roce plánuje správa instalovat zařízení na dalších 16 přejezdech.

Kamery budou monitorovat přestupky řidičů. Záznamy z nich pak budou moci využívat policisté ve správním řízení. V krajním případě může neukázněný řidič přijít o řidičský průkaz. Kamery navíc mohou být po dohodě s obcemi doplněny o radary, které budou měřit rychlost průjezdu. Záznamy ze stávajících kamer na přejezdech policie pro případné pokutování neukázněných řidičů používat nemohla.

“Nejedná se o represivní, ale preventivní krok, ke kterému nás vede stále vysoký počet velmi neukázněných řidičů, kteří se na přejezdech chovají riskantně. O tom, že se nejedná o skrytou šikanu řidičů, svědčí i fakt, že seznam přejezdů, na kterých budou tato zařízení fungovat, je veřejně dostupný,” uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Řidiči, který vjede přes zákaz na železniční přejezd, hrozí pokuta až 5000 korun, dále zákaz řízení až na šest měsíců a sedm bodů v rámci bodového systému.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments