Před hraničním přechodem do Polska v Náchodě – Bělovsi se dnes vytvořila mnohakilometrová kolona. Poláci na přechodu zavedli kontroly související s opatřeními v boji s šířením nemoci COVID-19. Například každému řidiči měří teplotu. Kontroly na přechodu zavedla i česká policie. Řada polských pracovníků, tzv. pendlerů, nestihla začátek pracovních směn v Česku.

Přechod v Náchodě zůstal také jediným v Královéhradeckém kraji, kde lze překročit česko-polskou hranici. Ostatní hraniční přechody jsou uzavřené, řekla ČTK mluvčí policie Eva Prachařová. Uvedla, že se vyskytly i případy, kdy se lidé z Česka vydali do Polska, ale kvůli uzavření hranic se museli vrátit. Řada polských pracovníků, tzv. pendlerů, nestihla začátek pracovních směn v Česku.

Kolona složená především z kamionů se vytvořila od hraničního přechodu přes celý Náchod. Policie začala kamiony mířící do Polska odstavovat u Vysokova na silnici na příjezdu do Náchoda. K hraničnímu přechodu je začala pouštět postupně tak, aby Náchod nebyl zahlcený auty. Odpoledne kolona odstavených kamionů dosahovala až k České Skalici, která je od hraničního přechodu vzdálená asi 11 kilometrů.

Uzavření hranic způsobilo problémy i Polákům dojíždějícím denně za prací do Čech, takzvaným pendlerům. “Protože funguje jen přechod Náchod – Kudowa Slone, před kterým jsou fronty i z polské strany, tak řada pendlerů nestihla dnes začátek směny v českých podnicích,” řekl ČTK ředitel náchodské Hospodářské komory František Molík. Například se to podle něj dotklo Poláků pracujících v zóně Škoda Auto Kvasiny.

Zákaz cestování přes hranice dopadl podle Molíka například na polskou stavební firmu, která pracovala na Broumovsku. “Mají tam rozdělané stavební a zemní práce. Mají tam i techniku. Nyní se tam ale se svými zaměstnanci nemohou nijak dostat. Hranici hlídají polští vojáci,” řekl Molík.

Přes přechod Náchod – Kudowa Slone míří hlavně kamiony, protože pro přepravu zboží zůstaly hranice otevřené. S dnešní půlnocí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Také Polsko zakázalo vstup cizinců do země. Pro vydané restrikce existují výjimky, například pro pendlery.

Na hranicích s Polskem na Karvinsku se tvoří dlouhé kolony
Několikakilometrové kolony se dnes tvoří před hraničními přechody s Polskem v Bohumíně a Chotěbuzi na Karvinsku. Poláci na přechodu zavedli kontroly související s opařeními v boji s šířením nemoci COVID-19. Oprávnění ke vstupu se kontroluje i na české straně. ČTK o dopravních komplikacích informovala mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

“Na dálnici D1 ve směru na Polsko u Bohumína se vytvořila kolona dlouhá asi sedm kilometrů. V případě Chotěbuzi na Karvinsku je kolona dlouhá pět až šest kilometrů,” řekla Štětínská. Kolony podle ní způsobují spíše kontroly na polské straně. “Průjezd přes kontroly na české straně je plynulý,” řekla.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments