Národní dopravce zavádí tři nové druhy jízdenek. Slevu i cenu se kupující dozví až po zaplacení

0

České dráhy mění od pátku ceník svých jízdenek. Místo akční, superakční a obyčejné jízdenky zavedou tři úplně nové typy jízdenek. Cestující budou předem znát pouze maximální cenu jízdenky. Přesnou částku, a tedy i případnou slevu, se dozví až při jejím zakoupení.

Od pátku si cestující budou moct vybrat mezi třemi druhy jízdenek – flexi, flexi zvýhodněnou a vázanou. Flexi jízdenka nabízí největší volnost, zákazník ji koupí v osm hodin ráno a může jet kdykoli během dne. Flexi zvýhodněná má ty samé vlastnosti, ale je za zvýhodněnou cenu.

Poslední ze jmenovaných – vázaná – je sice nejlevnější, ale platí jen pro jeden konkrétní vlak – tedy stejně, jako to dělá třeba konkurenční RegioJet nebo LeoExpress. „Pro všechny tyto jízdenky platí, že nižších cen dosáhne cestující s In Kartou a u vázané jízdenky a zvýhodněné jízdenky platí, že čím dříve tyto jízdenky koupíte, tím levněji pojedete,“ doplňuje Zuzana Čechová z Českých drah.

Větší přehlednost

Obecně platí, že nejnižší ceny jsou v úterý a ve středu – tedy ve dny, kdy jsou vlaky prázdnější. Naopak nejdražší jízdné je od pátku do neděle. Ke změně dráhy přistoupily na základě průzkum, ze kterého vyšlo, že změnu chtějí zákazníci, tvrdí Zuzana Čechová, ředitelka Odboru cenotvorby a produktové komunikace.

Vše o mobilní aplikaci MŮJ VLAK

„Na naší straně se jedná o velmi dlouhodobý projekt, který zahrnoval rozsáhlou úpravu celého odbavovacího zařízení, to znamená i softwaru a hardwaru. Cílem bylo především zjednodušit odbavení našich cestujících,“ říká Čechová.

Integrované jízdné na regionálních tratích

Na regionálních vlacích v okolí velkých měst je nejvýhodnější použít integrované dopravní systémy. To platí hlavně pro tratě kolem Prahy, Brna nebo Ostravy. Propracovaný je i systém dopravy v Ústeckém kraji. Je ale potřeba si pohlídat, aby vlak spadal do systému PID. Nejjednodušší to je přes vyhledávač spojení PID. Jízdenky v okolí Prahy jde ale od loňského roku koupit také přes aplikaci PID Lítačka.

Na jízdné začíná platit nižší DPH, jízdenky však nezlevní. Dopravci argumentují vyššími náklady na provoz

Na tratích, kde jezdí více dopravců, je dobré porovnat nabídky. Jenže takový vyhledávač, který by srovnal ceny jízdenek, jak tomu je třeba u letenek, zatím v Česku neexistuje. Nejde jen o hlavní koridor Praha-Ostrava.

Soukromí dopravci jezdí i v některých regionech. A i u nich se dá ušetřit. Například na jihu Čech jezdí firma GW Train Regio, která nabízí slevu 5 procent na jízdenky nakoupené přes e-shop. Soukromí dopravci se navíc shodují, že jejich vlaky jsou plnější než kdy dřív a ceny za poslední roky vzrostly.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments