nebezpecne-predobjednavkyPři procházení Českého internetu člověk narazí ze své hobby (železnice), celkem na ledacos, ale jakým stylem, resp. co se začíná zabydlovat i u nás – prodejní strategie nutící zákazníka nakoupit ještě nevyrobené série modelů až s několikaměsíčním předstihem, tedy klasické předobjednávky!

Co jsou to vlastně předobjednávky? Výrobce vpustí do světa informaci, že se chystá výroba některého ze žádaných modelů, uvede i termín – často jen kvartálně, tedy např. 3Q/2001, 6 až 9 měsíc z roku. Český e-shop ihned zareaguje, a vytvoří pro své zákazníky bublinu v podobě předobjednávek na modely, které skutečně jsou jen na papíře, v počítači – v plánech pro výrobu forem na lisování ap.

Výrobce nevyrábí limitované edice pro Česko

Není totiž pravdou, že velcí hráči na trhu vytváří jen omezené početní verze jednotlivých kusů sérií. Toto dogma vytvořil opět Český obchodník. Roco, Fleischmann, PIKO ap. nevytváří např. jen 100 ks modelů, případně jen 300ks modelů. V Polsku, Maďarsku, Švýcarsku, a případně i v Belgii a Francii – toto modeláři neznají! Výrobce uvede na trh sérii o množství 1000ks a více.. to stejné bylo a je s “brejlovci” ČD, ČDC a ČSD či ZSSK. Výrobce sice nikde neuvádí početní normativ jeho produkce, každopádně opět dusno vytváří někdo doma…

Kuehn Model chystá výrobu řady 372 TT a 754 TT na 3Q/2011. Model skutečně nemá ani formu, je pouze veden firmou “papírově” jako předpoklad a plán pro výrobu. Kuehn zveřejnil pouze základy portfolia pro možnost monitoringu zájmu o jednotlivé produkty – u nás to rázem spustilo nevídanou lavinu: limitovaná edice, omezené kusy, neváhejte s objednáním, výrobce vyrobí pouze 100 ks ap.

Předobjednávky jsou jen strategií prodejce u nás – ne výrobce

Roco uvede 1Q/2011 (tedy 1-3 měsíc roku), na trh model 754 v TT. Již nyní si musí koupě chtivý zákazník objednat, jinak se na něj údajně vůbec nedostane! Výrobce se neřídí tím, že by vyráběl pouze limitované série – řídí se kupní silou, v tomto případě předurčila existenci 754 TT předchozí verze v H0. Česká pointa opět nabírá na propagandě: limitovaná edice, omezený počet… atd., atd. Když se tak člověk zamyslí, kam to všechno vlastně vede a pokud si budeme muset objednávat běžné modely, na které žádný jiný modelář v Evropě nečeká, ale jen se u nás vytváří podmínky aby tomu tak bylo, tak čekat i několik měsíců, “bukováním” u výrobce se i vlastně vázat smlouvou, bude dosti nebezpečné v případě nedodržení podmínek z jedné ze stran uzavřených smlouvou, což si většina obchodníčků u nás asi ani neuvědomuje…

Změna obchodního vztahu prodejce versus zákazník

Pakliže si v dnešní době něco objednáte, uzavíráte s obchodníkem vlastně smlouvu – on Vám vystaví předobjednávku formou faktury, která bude naplněna v momentu distribuce plánovaného modelu. Pakliže ale ve 3Q/2011 zapomenete, že jste si něco vlastně objednával, vstupuje v lednu 2011 další novela zákona o obchodním vztahu uzavřeným přes internetové obchody. Prodejce dostane do rukou velice kvalitní bič na nespolehlivé zákazníky! A pokud model vůbec nakonec do výroby nepůjde (známe vrtochy výrobců), tak obchodník může odstoupit lehce od plnění závazků z nedostupnosti produktu výrobcem…{jlvotes}

Jenže, je to prašť jak uhoď… obchodník krmí své zákazníky myšlenkou, že model bude limitovaný výrobcem – tedy že nebude vyroben dostatečný počet, ovšem je to fáma, prodejce (obchodník) jen potřebuje vědět, kolik lidí bude mít o model zájem. Místo, aby byla vytvořená promo prezentace (jako je to u našich Německých sousedů) tak se vytváří ihned již nebezpečné předobjednávky!

Předobjednávkou vlastně uzavíráte smlouvu s prodejcem na ještě mnohdy nevyrobené modely

Posledním stylem obchodování, bude mít v repertoáru již zmíněný model 754 TT od Kuehn Modell. Model bude (měl by být uveden) na trh 3Q/2011. Prodejce u nás nasadil cenovou strategii. Pakliže si objednáte do 30.9.2010 bude Vám model dodán za cenu kterou zmiňuje zdejší obchodník. Nikdo vám už ale nezaručí dodržení ceny výrobcem – tedy ceny, kterou odvíjí i prodejce. Model je pouze na papíře, nemá ani formu, vytváří se pouze průzkum, ale u nás už se přijímají objednávky.

Je velice zajímavé, že na e-shopech v SRN zmínka o 754 TT Kuehn Modell je taktéž, ale nikde se nepřijímají objednávky na nevyrobené modely. Prodejci nasadí prodejní tempo jen v momentu naskladnění, případně pokud mají jasně potvrzené odeslání zboží výrobcem…

Všímejte si, že pokud náš prodejce vytvoří status některého z produktů jako limitovaný, omezený počtem výrobce ap. nikdy se nestalo, že by se na některého z koupěchtivců nedostalo. Vždy je to jen klamavá a vlastně tolerovaná strategie, jak si uvázat zákazníka i na několik měsíců předem. Pokud tento styl předobjednávek bude i nadále živen lidmi, kteří tento stav a dojem z limitovaných produktů vytváří, může klidně přijít doba a čas, že si budeme objednávat modely které třeba ani nikdo nebude schopen vyrobit – prodejce si prostě jen myslel, že by si mohl zvolit celkem chytrý průzkum trhu!

* žádného z obchodníků zde záměrně nejmenujeme, pozorný čtenář – modelář, si jistě úsudek udělá sám!

Kam dál:

Virtuální peněženka pana Tesaře, není to, co má být

Potrhaný balík nepřebírejte a poškozené zboží ihned reklamujte

Pozor na klamavou reklamu českých obchodníků

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments