Nejde o revoluci, tvrdí nový šéf dozorčí rady Českých drah. Chce dopravce připravit na větší konkurenci

0

Novým předsedou dozorčí rady Českých drah má být bývalý ministr dopravy Petr Moos. Obměněná dozorčí rada by měla vypsat výběrová řízení na posty ve vedení státního dopravce. Podle Moose je nejdříve potřeba provést analýzu současné situace v Českých drahách. Pak chce podnik připravit na konkurenci na trhu.

Ministr dopravy za hnutí ANO Dan Ťok v pátek prostřednictvím řídícího výboru odvolal z devítičlenné dozorčí rady Českých drah jejího předsedu Milana Ferance z hnutí ANO a další čtyři členy.

Poté nominoval na funkci předsedy dozorčí rady Českých drah bývalého ministra dopravy Petra Moose z dopravní fakulty ČVUT.

Ministr Ťok chce ve vedení drah profesionální manažery. Podle opozice spíš zástupné důvody

„Nečekejte žádnou revoluci, firma je poměrně stabilizovaná. Ekonomické výsledky, kterých dosahovala v uplynulém roce, jsou velmi slibné. Přeci jenom ale tím, že se trh otevírá novým operátorům, vzniká nová situace. Je třeba, aby se firma s touto konkurencí vyrovnala a hledala cesty ke zvýšení kvality,“ popsal Radiožurnálu Petr Moos.

Obměněná dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na členy představenstva. Do něj se budou moci přihlásit i stávající členové představenstva.

Ministr dopravy za ANO Dan Ťok řekl, že chtěl změny ve vedení národního dopravce udělat už dřív, ale čekal, až bude mít vláda důvěru.

Rozhodnutí kritizuje šéf KSČM Vojtěch Filip. Bude podle svých slov dál tlačit na odchod Ťoka z funkce. Ťok to považuje za nedorozumění, příští týden by se chtěl s Filipem sejít.

Podle poslance ČSSD Jana Birkeho byla obměna součástí dohody s hnutím ANO. Se změnou souhlasí například i místopředseda opoziční ODS Martin Kupka.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments