Největší dopravce v zemi zdražování nechystá. Do vlaků žene lidi vysoká cena pohonných hmot

0

Kromě Obav o bezpečnost železniční dopravy trápí dopravce z osobní i nákladní železniční dopravy nárůst cen elektrické energie. Podle prezidenta sdružení nákladních dopravců Žesnad a zároveň jednatele společnosti Metrans Martina Hořínka povyskočily ceny trakční energie o 80 procent.

Zároveň nezafungovalo opatření, které mělo železničním dopravcům cenu elektřiny snížit. Přestože od začátku roku platí zákon, podle kterého jsou dopravci na železnici osvobozeni od poplatku za obnovitelné zdroje, ten se ve skutečnosti účtuje stále. Důvodem je chybějící notifikace opatření v EU a podle Hořínka hrozí, že se dopravcům tyto peníze nevrátí ani do konce letošního roku.

Nárůst cen energie pochopitelně trápí i osobní dopravu. Podle nově jmenovaného generálního ředitele Českých drah Michala Krapince nicméně státem vlastněná společnost žádné zdražení jízdenek v nejbližších měsících neplánuje. Místo zvyšování cen jízdenek, které by dále podpořilo odliv cestujících z vlaků započatý už covidovými opatřeními, se bude snažit naopak lidi do vlaků nalákat a tím si příjmy vylepšit.

„Ze 72 procent nyní vozíme vzduch. Budeme se proto snažit vrátit se k číslům z předcovidového období,“ dodal Krapinec.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments