Téměř všechny německé spolkové země už během pátku oznámily, že od příštího týdne v nich zůstanou zavřené školy a školky ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru. Platí to i pro sousední největší německou zemi Bavorsko nebo pro tu nejlidnatější, západoněmecké Severní Porýní-Vestfálsko, které má téměř 18 milionů obyvatel. Miliony rodičů a dětí v Německu se tak musí připravit na zcela novou situaci, poznamenala agentura DPA.

Do pátečního odpoledne oznámilo uzavření všech škol a školek 13 ze 16 spolkových zemí: Severní Porýní-Vestfálsko, Bádensko-Württembersko, Porýní-Falc, Hesensko, Sársko, Berlín, Durynsko, Sasko-Anhaltsko, Dolní Sasko, Šlesvicko-Holštýnsko, Hamburk a Brémy. Podle DPA se dá počítat s tím, že stejná rozhodnutí přijmou i další zemské vlády.

Většina zemí chce školy a školky nechat zavřené do konce velikonočních prázdnin, tedy do poloviny nebo konce dubna. Vláda severovýchodní země Meklenbursko-Přední Pomořansko má rozhodnout až v sobotu, zda školy zavře také.

V Německu, kde v pátek ohlásili sedmou oběť nákazy, spadá školství do pravomoci spolkových zemí.

Například děti v Bavorsku zůstanou doma do 20. dubna. Úřady školy zavřely do pondělka 6. dubna, kdy v této zemi začínají dvoutýdenní velikonoční prázdniny. Tamní ministr školství Michael Piazolo řekl, že úřady zajistí péči o děti, jejichž rodiče pracují v profesích důležitých pro chod klíčových institucí.

V hlavním městě Bádenska-Württemberska Stuttgartu v pátek úřady s okamžitou platností zakázaly lidem chodit do veškerých kulturních zařízení, veřejných plováren, klubů nebo barů. Restaurace otevřené být mohou.

V Severním Porýní-Vestfálsku byly v zásadě zakázány návštěvy v domovech důchodců a pečovatelských domech. Návštěvy jsou možné jen v naléhavých výjimečných případech, oznámil v pátek zemský ministerský předseda Armin Laschet.

Německá ústřední rada muslimů vyzvala muslimské obce, aby nejméně do konce března zrušily páteční modlitby i další akce naplánované v mešitách.

Do pátku bylo v Německu evidováno přes 3000 lidí, u nichž testy prokázaly nákazu. Zatím sedm z nich infekci podlehlo. Nejvíce je v celém Německu nákazou zasažené Severní Porýní-Vestfálsko.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments