NĚMECKO

Již v pořadí dvanáctá stávka postihla leteckou dopravu jednoho z největších dopravců Evropy, Lufthansu. Piloti mají dlouhodobé spory s vedením, a klidu nepřidávají stále ani odbory. Stávka odstartovala dnes ráno, a potrvá až do středeční půlnoci.

Dopravu mezi Německem a Českou republikou zatím neovlivní, do stávky se zapojilo nečekaně méně pilotů než je jinak obvyklé. Dnes ráno ale Lufthansa zrušila na 210 letů v Evropě, a dva lety do Asie. Ve středu se do stávky zapojí i nízkonákladová divize Germanwings.

Německo je dlouhodobě paralyzováno právě stávkami v letecké i železniční dopravě. Deutsche Bahn má co do počtu stávek z roku 2014 i 2015 podobné úspěchy v zastavení prakticky veškeré vnitrostátní dopravy. Lufthansa se snaží s piloty dohodnout už více jak rok, předmětem sporů jsou výše důchodů i roky, kdy piloti mají na odpočinek odcházet. Primárně však odbory upozorňují na nízké mzdy, které navyšovat vedení firmy stále odmítá.

U zmíněné Deutsche Bahn už jsou ale ve vyjednávání podstatně dál. Firma i stát mají zvoleného prostředníka pro vyjednávání, ten zajistil, že do září příštího roku bude největší železniční dopravce v Evropě bez stávek. To je také doba, po kterou se obě strany zavazují, že se pokusí vyjednat akceptovatelné podmínky jak pro zaměstnance, tak pro vedení firmy.

{snippet 101}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments