Na veletrhu hraček a modelářství v Norimberku, představilo Roco a Fleischmann (patřící do jednoho koncernu), novou centrálu Z-21 pro bezdrátové ovládání domácích kolejišť. Hranice této digitální centrály ovšem nejsou vůbec stanoveny. Tímto systémem, za pomoci dalších připojitelných Plug&Play periferií, lze ovládat jakkoliv velké layouty.

Při použití velkého LCD které nám nabízí např. bezdrátový Tablet, můžeme díky takovému vybavení zcela zjednodušit provoz a servisní zásahy, ať již u domácích, tak i u zahradních modelových kolejišť.

Díky aplikaci která je součástí Z-21, se přenášíte do kabiny strojvedoucího, čímž dostáváte zcela realistický vzhled s originálními prvky. Vrcholem této aplikace je také možnost zcela nezávislé zpětné vazby ze všech dostupných zařizení vybavených dekodérem, např. aktuální rychlost hnacích modelů „lokomotiv“, polohy výměn, návěstidla ap.

Registrace každého modelu lokomotivy do systému je proveden zcela automaticky, ke každé lokomotivě lze přiřadit specifické a individuální funkce, ať již dle typu dekodéru kterým je model vybaven, nebo dalších předností, jako je funkce ABC, kterou nemusí být vybaveny všechna hnací vozidla. Funkce ABC nám umožňuje plynulé zaastavaní vlaku před návšstidlem / případně jeho plynulé opětovné uvedení do provozu. Každý model v systému může obahovat vlastní, a předem zvolený obrázek. Systém není od výrobce omezen žádným stropem počtu lokomotiv v systému. Ke každému modelu lze vložit libovolný popis, přezdívku ap. Uživatel může ovládat veškeré funkce na grafických tlačítkách v PC myší, případně na bezdrátovém Tabletu WiFi – dotykem. Nastavení systému umožňuje ovládání zvuku, předních a zadních pozočních světel, halogenová světla, v případě vybavení DCC spřáhla – i odvěšování souprav, nebo otevírání a zavírání dveří u osobních vozů.

Nová centrála Z-21 je vybavena tak, aby mohla být uvedene ihned do provozu. To znamená, že již každý bezdrátový přístupový bod, který se automaticky připojuje k zařízení, mohl být hned spárován a nastaven del požadavku obsluhy. K centrále Z-21 lze připojit i starší zařízení (periferie) multi-mouse. Fleischmann a Roco mají v úmyslu zaůtočit na mladší cílovou skupinu zákazníků, kteří jdou s trendem doby, a kde dnes již skoro každý vlastní Tablet, případně jiná bezdrátová zařízení pro připojení via WiFi. Další aspektem je i fakt, že Roco a Fleischmann chtějí mnohým váhajícím modelářům zjednodušit přechod z analogového ovládání kolejiště – do ovládání digitálního.

Centrála jde do prodeje až v červenci tohoto roku. Spolu s příslušným hardware a software výbavou bude dodáván v jednom kompletním balení. Balení bude obsahovat i aplikace pro připojení chytrých telefonů a Tabletů s operačnímy systémy Android a kompatibilní.., jejichž rozšíření a případné aktualizace bude výrobce dodávat ve formě free downloadů na svých stránkách.

Cena kompletního systému centrály Z-21, s předem nakonfigurovatelným routerem a předvolbou LAN WiFi, bude v ceně 399 EUR.

Dostane se nám do ruk tedy univerzální řídící systém, při kterém si užijeme trochu jiné dirigování našich kolejišť z pozice dispečera. Pokud budeme provádět zásahy ve skrytých sekcích našich kolejišť, bezdrátová zařízení nám vyjdou jistě vstříc. Pokud nás bude také zajímat i cena Tabletů, jejich cenová rozpětí a možnosti, si představíme v některém z dalších článků o centrále Z-21.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments