Pospíchalo se, tak zní odpověď šéfa dopravího podniku Josefa Vilíma. Aby dopravní podnik mohl čerpat unijní dotace která pokryla z 85 procent celou investici na nákup nových autobusů, ladí se nedostatky právě za provozu.

Nefunkční internetové připojení, informační systémy nebo monitoring vozu v provozu, to je jen zlomek toho co trápí město i jeho obyvatele. Autobusy přitom podle zadávacích podmínek pro čerpání dotace, musí vyjet 1.září – to se také stalo. Jenže problémy jsou i s odbavováním cestujících, a to nakonec způsobuje velká zpoždění.

Všech devět vozidel pořízených z fondů EU v hodnotě 62 milionů korun bez DPH, hradila právě z větší části EU, ta si také nechala do podmínek dotace stanovit že vozy musí vyjet první den měsíce září. Mimo komplikace s odbavovacím systémem a načítání plateb z karet cestujících, nefungují, nebo fungují jen částěčně, informační systémy hlášení zastávek a cenového pásma. Problémy jsou i se zobrazováním směru a cíle jednotlivých linek na čelním LCD panelu.

Vozidla jsou vybavena novým a zcela unikátním systémem který obstarává i jiný software než jaký běžně dopravní podnik a dispečink vozidel používá. Podle redakcí osloveného řidiče který právě v jednom z těchto vozidel jezdil na příměstské lince uvedl, „nefunguje tady prakticky vůbec nic, načítání karet cestujících, hlášení zastávek, směrové a informační systémy o pohybu spoje po lince pro cestující..“.

Nové vozy Iveco Urbanway dodal výrobce z Vysokého Mýta, který pro redakci Magzine.cz uvedl, že dodání jednotlivých vozidel proběhlo v řádném termínu jak bylo dohodnuto, nicméně jihlavský dopravní podnik nestihl vyčlenit potřebný personál pro zaškolení se systémy vozu a jeho obsluhu.

Jihlavský dopravní podnik tedy vozy v řádném termínu zařadil do provozu, nicméně z devíti vypravených vozidel jsou denně minimálně více jak polovina odstaveny pro závady s odbavovacím systémeme a zobrazováním zastávek.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na