České dráhy uvádějí do provozu ve Středočeském kraji pět nových jednotek Regionova. Obslouží osobní vlaky na tratích Kolín – Ledečko a Kutná Hora – Zruč nad Sázavou. Nové soupravy nabídnou cestujícím vyšší komfort než dosavadní motorové vozy ze 70. a 80. let. Jsou vybaveny například textilem potaženými sedačkami s opěrkami hlavy a rukou, bezbariérové WC s uzavřeným systémem nebo audiovizuální informační systém.

„Nasazení modernizovaných souprav Českých drah na tratích ve východní části kraje jen potvrzuje správnost našeho rozhodnutí uzavřít s Českými drahami desetiletý kontrakt na zajištění dopravní obslužnosti,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Robin Povšík. Zároveň připomněl, že již přibližně 90 % cestujících využívajících spoje objednané Středočeským krajem cestuje ve zcela nových nebo modernizovaných soupravách. „Tak vysoký podíl nových, moderních nebo rozsáhle zmodernizovaných vlaků na přepravě cestujících nemá žádný jiný kraj, přitom náš region tvoří téměř pětinu všech přepravených cestujících v České republice,“ doplnil Robin Povšík.

Tyto údaje potvrdil i náměstek generálního ředitele pro osobní dopravu Antonín Blažek: „Přestože průměrný věk vozidel Českých drah je 25 let, v regionální dopravě ve Středočeském kraji je to méně než 20 let a v případě nejvytíženějších spojů směřujících do hlavního města v rámci Pražské integrované dopravy je to dokonce jen 17 let.“ Připomněl, že na tratích Středočeského kraje dnes jezdí sedmdesátka klimatizovaných a bezbariérových jednotek CityElefant a několik desítek motorových souprav Regionova. Z okolních krajů přijíždějí i nové řídicí vozy známé pod přezdívkou „sysel“. Také ty nabízejí cestujícím klimatizované prostory vybavené moderním interiérem a čalouněnými sedačkami.

Hodnota pěti nových Regionov je 127 mil. Kč, z toho 51 mil. Kč bylo spolufinancováno Regionálním operačním programem regionu soudružnosti Střední Čechy.

Středočeši se mohou do konce roku těšit také na další 4 nové elektrické jednotky CityElefant, které mezi Prahou a Strančicemi nahradí starší dosluhující pantografy.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments