Od prosince začnou jezdit v plném počtu jednotky Railjet Českých drah, a recipročně i několik spojů v režii Rakouského dopravce. České dráhy tak ve spolupráci s ÖBB budou od prosince nabízet výhodné přestupní jízdenky z Vídně, a to do destinací Budapešť, Villach a Zurichu ve Švýcarsku. Vídeň se tak pro cestující z vlaku, stane zcela novou přestupní stanici standardu Railjet ČD & ÖBB.

RAILJET V BARVÁCH ČESKÝCH DRAH | FOTO: TOMÁŠ ONDERKA

Vlaky Railjet, tedy konkrétně s přestupem ve Vídni, vzládnou trasu podstatně rychleji než autobusy. Graz je navíc centrální přestupní stanicí pro destinace v Itálii a Slovinsku. Z Vídně navíc bude možné přímé přestupování na jednotky Railjet ÖBB mířících do Švýcarska.

Railjety nabízejí proti stávajícím vlakům EuroCity více pohodlí díky tlakotěsné skříni, která eliminuje nárazy při vjezdech do tunelu či při míjení vlaků. Celkově působí prostředí tišeji a pohodlně. Railjet je také prvním vlakem ČD, který nabízí dětské kino. V pravidelném provozu od prosince nabídnou také připojení k internetu pomocí WiFi. „Ve vlacích je zabudovaný hardware, nyní se soutěží poskytovatel připojení. Chceme, aby bylo maximálně stabilní,“ řekla mluvčí Kateřina Šubová. Internetové připojení nabízí ČD zatím v pendolinech mezi Prahou a Ostravou.

VÍDEŇ A PRAHA, HLAVNÍ ŽELEZNIČNÍ DESTINACE PRO PŘESTUP

Standard Railjet provozují Rakouské ÖBB právě i mezi Vídní a Budapeští. V budoucnu se plánuje nasazení těchto vlaků i dále do vnitrozemí Maďarska, tedy dle toho, jak budou postupovat modernizace koridorových tratí.

Ještě před příchodem railjetů přitom ČD zaznamenaly nárůst zájmu o rezervace ve vlacích mezi dvěma největšími českými městy. Za poslední měsíc, což se kryje se začátkem oprav na dálnici D1, se zájem zvedl zhruba o třetinu. Nejvytíženější spoje jsou odpoledne z Prahy, dostávají se na hranici kapacity a dopravce musí řadu spojů posilovat o další vozy.

České dráhy mají v současnosti několik zvýhodněných jízdních dokladů přeshraničního cestování do Rakouska i Německa. Ačkoliv ceník pro vlaky kategorie Railjet doposud nebyl zveřejněn, dráhy ve spolupráci s ÖBB nabídnou řadu cenově zajímavých jízdenek a skupinových slev pro cesty do Rakouska, Itálie i Švýcarska přes Vídeň.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments