PRAHA: Zákazníci Českých drah poznají v novém jízdním řádu 2015 mnohem snáze lepší rychlíkové soupravy. Rychlíky provozované moderními, komfortními osobními vozy budou označeny novou kategorií „rychlík vyšší kvality”, v jízdním řádu zkráceně písmeny Rx.

Zcela novou kategorií vlaků se dráhy chtějí odlišit od zatím masivně nasazovaných vozů původem z východoněmecké vagonky v Bautzenu, u nás známé jako “koženky”. Tyto vozy dopravce v několika kusech odeslal do kompletní modernizace, a zbylé dálkové vnitrostátní vlaky obnoví nasazením již modernizovaných, případně vozů odkoupených z Rakouska od ÖBB řady Bmz a Ampz.

RX KATEGORIE VYŠŠÍ KVALITY

Cestující tak budou moci počítat i na běžných rychlíkových linkách s komfortem dosud oceňovaným obvykle na mezistátních dálkových linkách. Od prosince České dráhy zavedou prvních téměř 30 takových spojů, v prvním kole to budou vlaky z Prahy přes Plzeň do Chebu a do Klatov. Rychlík vyšší kvality bude sestaven nejméně z 80 procent z nových nebo modernizovaných vozů. V příštích letech, v návaznosti na dodávky dalších modernizovaných vozů, se počet vlaků kategorie Rx bude dále rozšiřovat.

RX vlaky tak nejspíš v roce 2016 nasadí dopravce i mezi Prahu a Hradec Králové, případně na trasu z Břeclavi a Brna – do Ostravy či Bohumína. Z Prahy do Klatov a Chebu, budou doplňovat mnichovské spoje EuroCity a InterCity, na trati budou operovat i Pendolina, jezdící na přímých spojích z Ostravy.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments