Přes 150 menších vlakových nádraží zavře na začátku prosince pokladny. Půjde o stanice, kde teď jízdenky Českých drah prodávají zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty. Jízdenky si cestující nekoupí třeba na nádraží v Pelhřimově nebo ve stanicích Nymburk-město nebo Olomouc-město.

„Líbilo se mi, že jsem přišel, koupil jsem si jízdenku a za dvacet korun jsem jel tam, kam jsem chtěl. Do těch malých vesniček,“ říká Boris, který ze stanice Olomouc-město na cesty vyráží pravidelně. Dalším cestujícím, kteří jezdí ze stejného nádraží, ale chystané uzavření pokladen nevadí.

„Netýká se mě to, kupuju si měsíčník,“ říká jeden z nich. „Jestli si kupuju jízdenku u pokladny nebo ve vlaku, je úplně fuk,“ dodává další.

Se zrušením pokladen musí počítat také lidé, kteří jezdí třeba z nádraží v Pelhřimově, ve Slavkově u Brna nebo ze stanice Nymburk-město. Jízdenku pro cestu ze stanic bez pokladny si lidé budou moct koupit třeba přes internet.

„V těchto stanicích budou zákazníci odbaveni ve vlaku nebo mohou využít elektronické odbavovací kanály,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Více než 150 pokladen

Nově nebudou pokladny ve stanicích, kde teď jízdenky Českých drah prodávají zaměstnanci Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Už teď je tam prý kupuje málo cestujících. Pro správu je navíc prodej jízdenek nevýhodný.

„Důvodem ukončení je vysoká nerentabilnost prodeje kvůli sjednané provizi, kterou od minulého října výrazně snížila pětasedmdesátiprocentní sleva jízdného pro studenty a seniory,“ dodává mluvčí SŽDC Nela Friebová.

Zrušených pokladen nakonec může být i víc než zmíněných 150. Na některých nádražích totiž jejich provoz dotují kraje. A ty můžou do konce roku rozhodnout, že už na ně dál přispívat nechtějí. V takovém případě by je České dráhy taky zrušily. Cestující ostatně od prosince v některých krajích nebudou moci využívat jízdenek Českých drah. Platit budou pouze takzvané krajské integrační jízdenky.

Regiojet pokladny přidá

Jiní dopravci zavírání pokladen neplánují. Třeba RegioJet chce otevírat nové, jak Radiožurnálu řekl jeho mluvčí Aleš Ondrůj: „Od prosince nás čeká výrazné rozšíření našich prodejních míst, a to v souvislosti se zahájením provozu na trase Brno – Ostrava – Bohumín. Počítáme s otevřením prodejních míst ve městech jako Vyškov na Moravě, Přerov, Suchdol nad Odrou a počítáme také s otevřením prodejního místa v Postoloprtech v Ústeckém kraji.“

Soukromí dopravci ale mají mnohem méně pokladen než České dráhy. Ty jich provozují stovky, zatímco třeba RegioJet jich má dvacet.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments