Když jsem si prohlížel a zamýšlel se nad dalším vylepšením počítačem řízeného domácího kolejiště, vnukla se mi myšlenka zda vůbec Tablety pro Wi-Fi ovládní potřebujeme. Roco sice avizovalo už předem, že chce tímto Hitech uprgrade zacílit na mladší generace modelářů, ovšem s Tablety toho zase tolik tvořit a ovládat nelze.

Pokud vezmu v úvahu fakt, že toto zařízení je velice vhodné pro servisního mechanika někde v Modelovém království v Praze, případně v MiWule v Hamburku (největší modelové kolejiště na světě), případně u Loxxe v Berlíně – tak ze stran klasického modeláře doma, je nám Tablet tak trochu zbytečný. Stále existuje řada modelářů, kteří mají kombinované systémy ovládání domácího kolejiště, tedy analog / digitál, případně pouze analog, a v menší míře jen digitál.

Já provozuji kolejiště např. v kombinované verzi, tedy digitálně ovládaná hnací vozidla a příslušenství, tedy převážně to, co je nutné k zajištění provozu – návěstidla, výměny (výhybky), rozpojovače ap. V analogové verzi pak zbytek. Sektory osvětlení ulic, domků a budov, jsou ovládány již klasicky z centrálního panelu s vyobrazeným schématem layoutu.

Pokud bych některé své provozní úkony přenesl na Tablet, rázem by vznikala pouhá karikatura v podobě dost značné investice pro zcela zbytečné odčlenění některého ovládacího prvku domácího kolejiště. Tím se tedy dostávám k Z21, za firmou Roco reklamované „veledílo“, je spíše pro větší modelářské celky, a rozhodně si Tablet pořizovat ze zvědavosti „jak to sním bude asi fungovat“ určitě neplánuji.

Komu by se Tablet tedy hodil? Rozhodně modelářům ze setkání FREMO, případně již výše jmenované mega-layouty v Praze, Hamburku a Berlíně, nebo také prodejcům, kteří mají testovací rampu v prodejnách s modely. Tablet je jistě zajímavou variantou zpestřující provoz, ale stále není nad klasické ovládání,případně již jmenované ovládání kombinovanou formou.

SOUVISLOSTI  Nová centrála Z21 pro realistické řízení modelů na kolejišti

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zadejte své jméno zde