Když jsem si prohlížel a zamýšlel se nad dalším vylepšením počítačem řízeného domácího kolejiště, vnukla se mi myšlenka zda vůbec Tablety pro Wi-Fi ovládní potřebujeme. Roco sice avizovalo už předem, že chce tímto Hitech uprgrade zacílit na mladší generace modelářů, ovšem s Tablety toho zase tolik tvořit a ovládat nelze.

Pokud vezmu v úvahu fakt, že toto zařízení je velice vhodné pro servisního mechanika někde v Modelovém království v Praze, případně v MiWule v Hamburku (největší modelové kolejiště na světě), případně u Loxxe v Berlíně – tak ze stran klasického modeláře doma, je nám Tablet tak trochu zbytečný. Stále existuje řada modelářů, kteří mají kombinované systémy ovládání domácího kolejiště, tedy analog / digitál, případně pouze analog, a v menší míře jen digitál.

Já provozuji kolejiště např. v kombinované verzi, tedy digitálně ovládaná hnací vozidla a příslušenství, tedy převážně to, co je nutné k zajištění provozu – návěstidla, výměny (výhybky), rozpojovače ap. V analogové verzi pak zbytek. Sektory osvětlení ulic, domků a budov, jsou ovládány již klasicky z centrálního panelu s vyobrazeným schématem layoutu.

Pokud bych některé své provozní úkony přenesl na Tablet, rázem by vznikala pouhá karikatura v podobě dost značné investice pro zcela zbytečné odčlenění některého ovládacího prvku domácího kolejiště. Tím se tedy dostávám k Z21, za firmou Roco reklamované „veledílo“, je spíše pro větší modelářské celky, a rozhodně si Tablet pořizovat ze zvědavosti „jak to sním bude asi fungovat“ určitě neplánuji.

Komu by se Tablet tedy hodil? Rozhodně modelářům ze setkání FREMO, případně již výše jmenované mega-layouty v Praze, Hamburku a Berlíně, nebo také prodejcům, kteří mají testovací rampu v prodejnách s modely. Tablet je jistě zajímavou variantou zpestřující provoz, ale stále není nad klasické ovládání,případně již jmenované ovládání kombinovanou formou.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments