Jako zlaté vejce, by se mohla nazývat sesterská firma Škody Transportation Pars nova v Šumperku. Firma specializující se na opravy a modernizace kolejových vozidel, v minulém roce zvýšila tržby na 190 milionů korun při rekordním zisku 2,5 miliardy korun. Opravy meziročně navyšují také zisk z 460 milionů za rok 2011 na 471 milionů korun za rok minulý.

FOTOGRAFIE | DÍLNY PARS NOVA

Pars nova ovšem získává několik let zakázky pouze od Českých drah. Největší doposud vedenou a nedávnou ukončenou zakázku na modernizaci motorových v celkové výši 1,75 miliardy korun, byla největším obchodem desetiletí pro firmu z Šumperka. Pars nova ovšem také vykonává opravárenskou činnost. Za 322 milionů pro České dráhy opravuje a modernizuje elektrické lokomotivy, z toho za 170 milionů starší pantografové jednotky. V hodnotě několika desítek milionů je i kontrakt na opravy osobních vozů.

V minulém roce firma předala národnímu dopravci poslední modernizovaný motorový vůz Regionova, čímž také ukončila revitalizace a modernizace původních vozů řady 810 a 010. Přitom v roce 2005 vyjela první Regionova najíždět své první kilometry právě v okolí Šumperka. Celkem pro České dráhy bylo zmodernizováno na 237 těchto jednotek ve dvou a tří vozových verzích jezdících po celém Česku. Úhrnem si tak díky zakázkám od státu, přišla firma na stamiliony v kontraktech a horizontu několika následujících let.

Pramen jistých zakázek ovšem může brzy vyschnout

Firma se svým specifickým zaměřením je ovšem závislá na zakázkách pro tuzemské firmy. Největší jsou tedy České dráhy. Specializace na modernizování motorových osobních a klasických vozů, tak mohou vlivem postupně masivní obnově a omlazování vozidlového parku Českých drah, přinášet i částečné existenční problémy v nedostatečném příchodu nových zakázek. Proto by se firma měla zaměřit i na trhy v sousedním Slovensku, Polsku nebo Maďarsku. {qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/firmy/1693-opravny-pars-nova-mely-rekordni-zisk-firma-profituje-zejmena-ze-zakazek-pro-ceske-drahy{/qrcodegenerator}

Pars nova získala ještě za rok 2012 od Českých drah, kontrakt na opravu celkem čtyřiceti dvou systémových lokomotiv v hodnotě 630 milionů korun. Poslední opravené lokomotivy předá firma provozovateli v roce 2015. Osud sesterských opraven tak bude plně v kompetenci mateřské firmy z Plzně. V letošním roce ještě do dílen v Šumperku zamíří na čtyři desítky osobních vozů Českých drah pro dálkové vlaky. Kontrakt je v úhrnu za 700 milionů korun.

Šumperská opravna spadající pod firmu Škoda Transportation, zaměstnává 780 pracovníků různých profesí. Celá skupina Škoda Transportation pak vykázala v čistém zisku za rok 2012 15,3 miliardy korun. Meziročně se pak pokles o 400 milionů korun.

{snippet 101}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments