DALŠÍ NÁKLADY | Dostavba dálnice D8 se zřejmě prodlouží do roku 2016. Předpokládalo se přitom, že bude hotová už příští rok. Stavbaři na dokončení dálnice potřebují rok a půl. Stavbu ale komplikuje sesuv půdy u Litochovic. Na místě se byli podívat ministři dopravy a životního prostředí. Nová trasa dálnice se ale podle nich hledat nebude.

Na sesuvu na dálnici D8 nad Prackovicemi a Litochovicemi nad Labem stále pracují dřevorubci. Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce je zdržení v řádu několika měsíců velkým problémem. Práce by chtěli mít hotové asi do dvou týdnů, oficiální odhady mluví o měsíci. Potom je na místě sesuvu vystřídají geologové, kteří určí postup sanace téměř půlkilometrového svahu o šířce asi 200 metrů.

Na rozestavěné dálnici leží kolem 500 metrů krychlových zeminy, někde až do výšky 17 metrů. Likvidace škod po povodních může stát stovky milionů až miliardu korun. Po vyčištění svahu nastoupí geologové. Podle jejich průzkumů se rozhodne o odstranění několika tisíc tun zeminy. Začátek sanace oddalovaly i politické změny letos v létě. Končící Nečasova ani prozatímní Rusnokova vláda na sebe nechtěly vzít politickou odpovědnost.

Samotná sanace začne nejdřív letos v létě, bude na ni nutné vypsat výběrové řízení. V žádném případě se ale nebude hledat nová trasa dálncie. Sesuv však postihl také lokální trať Lovosice – Teplice, která už prakticky neexistuje, masa zeminy ji posunula o padesát metrů níže po svahu. Nejbližší obec Litochovice nad Labem podle geologů ohrožena není.

Svah je pod neustálou kontrolou. „Jsou tam detektory, které nám ukazují, jak se svah pohybuje a zda nedochází k ohrožení obce Litochovice. Zároveň odčerpáváme vodu,“ popsala mluvčí ŘSD Martina Vápeníková.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments