Britská letecká společnost Monarch Airlines nečekaně ukončila svůj provoz. Nepodařilo se jí totiž vyřešit finanční problémy, s nimiž se potýkala. Monarch jsou pátou největší leteckou společností ve Velké Británii a největšími aerolinkami, které v zemi vstoupily do konkurzu.

{loadmodule mod_banners,Banner 468 x 60}

{loadmodule mod_bw_social_share,BW Social Share}

Na letištích zůstává kvůli zrušeným spojům asi 110 tisíc lidí, kteří se potřebují vrátit domů. Vláda už úřad pro civilní letectví požádala, aby zajistil více než 30 letadel a postaral se o převoz klientů aerolinek zpět do vlasti.

Konkurzním správcem Monarch Airlines byla jmenována společnost KPMG. „Tlak rostoucích nákladů a větší konkurence na trhu letů na krátké vzdálenosti v Evropě přispěly k tomu, že Monarch Group prochází trvalým obdobím obchodních ztrát,“ řekl listu Financial Times partner společnosti KPMG Blair Nimmo.

Silná konkurence tlačí i na další evropské aerolinky a způsobuje konsolidaci v odvětví. Návrh na konkurz již v letošním roce podaly aerolinky Air Berlin a Alitalia, které nyní hledají nové investory pro část svých aktivit.

Bankrot firmy může být problémem pro největší leasingové firmy, které financují současnou flotilu aerolinek tvořenou hlavně 36 letadly Airbus. Aerolinky si také objednaly 32 letadel 737 MAX od Boeingu, žádné z nich však zatím nebylo dodáno, uvedla agentura Reuters.

Aerolinky Monarch létaly z pěti letišť v Británii do zhruba 40 destinací. Zaměstnávaly kolem 2100 osob. Firma provozovala charterové i pravidelné lety, létala mimo jiné do destinací ve Středomoří, na Kanárských ostrovech, na Kypru, v Egyptě, Řecku a Turecku.

Monarch Airlines byla britská letecká společnost s hlavní základnou na letišti Luton u Londýna. Specializovala se na charterové lety do prázdninových destinací jako Středomoří, Kanárské ostrovy, Kypr, Egypt, Řecko či Turecko. Další její letecké základny byly na letištích v Birminghamu, Leeds/Bradford, Gatwick a Manchester. Firma byla založena v roce 1967, lety zahájila o rok později. Jednalo se o 5. největší leteckou společnost Spojeného králoství a jednu z nejstarších. Společnost zbankrotovala 2. října 2017 (po 50 letech existence), kdy byla oznámena insolvence a okamžitě byly pozastaveny všechny operace. Důvodem byly finanční problémy, které se nepodařilo vyřešit.

V době zániku flotila čítala celkem 35 letounů – 9 Airbusů A320, 25 Airbusů A321 a jeden vypůjčený Boeing 737-800. Společnost v té době létala do 43 destinací.


{loadmodule mod_banners,Banner 480 x 300}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments