ČD CARGO a EXPANZE

Společnost ČD Cargo přistoupila koncem listopadu k emisi nových dluhopisů s pětiletou splatností v celkové hodnotě jedné miliardy korun. Úrok byl dojednán na 1,4 procenta p. a. Přestože je aktuální úrok přibližně poloviční, než tomu bylo u předchozí emise, investoři se na dluhopisy obrazně řečeno „sesypali“.

„Využili jsme příznivé situace na trhu dluhové služby. Velmi nás těší velký zájem o naše dluhopisy, což mimo jiné umožnilo také významně snížit finální úrokovou sazbu. Samotná emise nových dluhopisů trvala jen pár dní a dnes již máme celou částku na účtu. Tuto transakci proto vnímáme jako jednoznačný výraz důvěry investorů a celého trhu ve společnost ČD Cargo a jeho budoucnost,“ uvedl předseda představenstva Ivan Bednárik.

Levnější půjčky zlepší bilanci

Zadlužení společnosti tímto krokem nevzrostlo a zůstává na příznivé úrovni (pod 45 procenty). Aktuálně vydané dluhopisy totiž nahrazují dluhopisy splatné ke dni 22. prosince 2015 ve shodné částce jedné miliardy Kč. Z celkového dluhopisového programu, který je pro společnost ČD Cargo schválen v rozsahu šesti miliard Kč, aktuálně společnost využívá 2,16 miliardy Kč. Společnost ČD Cargo byla v roce 2014 zisková, dosažení zisku předpokládá i v letošním roce. Nižší náklady na obsluhu dluhu, plynoucí z úspěšné emise dluhopisů, jí pomohou dobré výsledky udržet i do budoucna – předpokládaná úspora se pohybuje kolem 15 milionů Kč za rok.

ČD Cargo zahájilo expanzi do zahraničí. Zajímavý je zejména polský, maďarský či ruský trh nebo přepravy zboží z německých přístavů do střední Evropy. Společnost se však potýká s postupným zastaráváním vozového parku. Proto chce peníze z dluhopisů investovat právě do nákupu a modernizace svého vozidlového parku. Stejnou strategii pak hodlá uplatnit i v příštím roce, kdy je splatná zbylá část z původně vydaných emisí. ČD Cargo je připraveno, tak jako v roce 2014, minoritní část dluhopisů opět uhradit z vlastních zdrojů a zbývající částku nahradit novou emisí sloužící ke krytí nejen stávajících, ale zejména i nových investic, které zahraniční expanzi podpoří.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments