Autobusoví dopravci v Olomouckém kraji se potýkají s nedostatkem řidičů. Lákat se je snaží bonusy i proplacením řidičského kurzu. To už ale v mnoha případech nestačí. Dopravci zvyšují i finanční náborový bonus, ten před několika lety byl spíše vyjímkou.

Přesto se již stalo, že se linkový spoj kvůli personálním problémům na svou trasu nevydal. Na autobus marně čekali v pátek 15. června ráno lidé v Mohelnici, Úsově, Šternberku či Moravském Berouně.

Dálkový spoj z Mohelnice do Ostravy nejel. Lidé z oboru to dávají do souvislosti s nedostatkem řidičů. Ten má Arriva dlouhodobě v celém Česku

„Personálně je to na hraně. Někdy stačí, aby jeden z nás vypadl, a je to v háji. Přidali nám sice peněz, ale zahustili jízdní řád. Takže staří chlapi, kteří to drželi, nový systém nedávají a odcházejí,“ shrnul situaci v práci jeden z řidičů linkových autobusů na Šumpersku. Svoje jméno kvůli možným problémům v zaměstnání uvést nechtěl.

Mluvčí dopravní firmy Arriva Transport Roman Herden potvrdil, že uvedený dálkový spoj nevyjel. Jednalo se podle něj o ojedinělý případ. „Důvodem byla náhlá zdravotní indispozice řidiče, za kterého se nepodařilo najít náhradu. Odpolední zpáteční spoj již byl zajištěn,“ sdělil.

Mluvčí dopravní firmy připustil, že nedostatek řidičů je závažný problém. V Olomouckém kraji je společnost Arriva nabírá ve všech oblastech, které obsluhuje. Prostřednictvím náborové kampaně či dnů otevřených dveří se jí podařilo v celém Česku přijmout dvě stovky lidí.

„Hotovým“ řidičům nabízí bonus deset tisíc korun, zájemcům bez potřebného oprávnění zaplatí řidičák. „Je pravda, že celkový nedostatek řidičů řešíme i tak, že se obracíme do zahraničí. Aktuálně u nás začíná jezdit několik řidičů ze Srbska, hledáme také na Ukrajině,“ dodal Roman Herden.

Ač to na počtu linek zatím není poznat, nedostatek šoférů má i Dopravní podnik města Olomouce (DPMO).

„Máme i náborový příspěvek, umožňujeme vykonat i rekvalifikační kurs na řidiče a podobně,“ popsala Martina Krčová, mluvčí DPMO, jak se podnik snaží získat nové zaměstnance.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na