Ve zdravotnictví chybí až milion respirátorů. Radiožurnálu to v sobotu řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj jich je nyní závazně objednáno 1,7 milionu, dorazit by měly v příštím týdnu. Později Vojtěch České televizi řekl, že existuje naděje, že by stát mohl respirátorů příští týden získat ještě více.

V noci na sobotu bylo do klíčových nemocnic a zdravotnických záchranných služeb rozvezeno 50 000 respirátorů. Ministr zároveň v noci požádal o uvolnění 10 000 respirátorů ze skladu Správy státních hmotných rezerv (SSHR).

„Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,“ řekl Vojtěch. Dodal, že trh s ochrannými pomůckami je v současné době anomální, poptávka je obrovská.

Na ministerstvu pracuje na objednávkách ze všech kontinentů tým mnoha lidí, stává se, že již dohodnutá objednávka je později z důvodu opatření jednotlivých států zrušena, podotkl ministr. Situace by se podle něj měla stabilizovat v příštím týdnu.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula již v týdnu uvedl, že respirátory nejsou snadno sehnatelné v zemích Evropské unie. „Tak jsme se obrátili na Izrael. Nemají ale zatím schválené použití, proto je objednáme v Číně,“ řekl dříve Prymula.

Vojtěch také v noci v sobotu požádal o uvolnění 10 000 respirátorů třídy FFP3 ze skladu Správy státních hmotných rezerv. „V tuto chvíli jsou respirátory na cestě do meziskladu, odkud se budou distribuovat dál podle pokynu ministerstva zdravotnictví,“ sdělil předseda SSHR Pavel Švagr. Připomněl, že Správa už v pátek přivezla do dvou pražských nemocnic celkem 10 000 ochranných brýlí pro zdravotníky, a to konkrétně na Fakultní nemocnici v Motole a v Nemocnici Na Bulovce.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ráno uvedl, že armáda do nemocnic a záchranným službám zatím rozvezla 51 000 respirátorů. „My jsme je rozvezli do nejpostiženějších nemocnic a zdravotnických záchranných služeb tak, aby vydržely fungovat v následujících dnech. Další dodávka by měla dorazit ve středu, čtvrtek, a pátek. Postupně tedy budou dodávky respirátorů chodit a my je budeme obratem rozvážet do nemocnic a lékařům v terénu,“ řekl později Vojtěch.

Ministr počítá s tím, že počet nakažených bude v dalších dnech stoupat. Uvedl, že mezi pozitivně testovanými jsou i případy bez cestovatelské anamnézy, nákazy jsou tedy komunitní. Podle celostátních údajů z rána je v Česku 150 lidí nakažených nový koronavirem.

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také uvedl, že pokud ministerstvo zdravotnictví rozhodne o tom, že bude potřeba více testovacích míst, je jeho resort schopen ze zásob hasičů vyskladnit stany či kontejnery. Fakultní nemocnice v Motole, Nemocnice na Bulovce a Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) v Praze v pátek začaly odebírat vzorky na testování nákazy koronavirem na speciálních odběrných místech, v pondělí se připojí Thomayerova nemocnice.

Babiš také citoval náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu, podle kterého do 10 dnů bude zvýšen počet denně testovaných vzorků ve spolupráci s Univerzitou Karlovou na 4000.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments