Pohonné hmoty v Česku nadále zlevňují. Průměrná cena Naturalu 95 klesla od minulého týdne o 18 haléřů na 30,84 koruny za litr. Nafta se prodává v průměru za 31,26 koruny, což je o 19 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje. Nafta je dražší než benzin od začátku loňského listopadu. Předtím tomu tak bylo naposledy v březnu 2015.

„Za propadem cen pohonných hmot je stále ještě dozvuk hlubokého propadu cen ropy z posledního čtvrtletí roku 2018, který čítal takřka 40 procent. Benzin v ČR v porovnání se svým několikaletým říjnovým maximem zlevnil o bezmála tři koruny na litr, nafta o zhruba 2,50 koruny. Pokles poptávky po naftě je utlumenější z důvodu probíhající topné sezony,“ uvedl hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Ceny pohonných hmot v ČR podle něj budou klesat i v následujícím týdnu, a to zhruba o 15 haléřů na litr. „Důvodem je skutečnost, že ceny ropy se po zmíněném loňském propadu stále drží poměrně nízko, například ropa typu Brent se prodává za necelých 61 dolarů za barel. Přitom v říjnu, před propadem, přesahovala její cena 86 dolarů za barel,“ dodal Kovanda.

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček připomněl, že koncovou cenu pohonných hmot ovlivňuje kromě ceny ropy i kurz koruny vůči dolaru. „V posledním týdnu koruna vůči dolaru oslabovala, což bránilo prudšímu snižování cen pohonných hmot. Náš výhled na rok 2019 je však takový, že kurz koruny vůči dolaru bude posilovat, což bude pomáhat českým řidičům k nižším cenám benzinu i nafty,“ uvedl.

Dodal, že lze očekávat, že cena ropy bude v průběhu letošního roku mírně narůstat. „Kartel OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) společně s Ruskem se snaží snižovat produkci ropy, tak aby nižší nabídka na světových trzích vedla k růstu ceny. Cílem přitom je udržovat cenu ropy mezi 60 a 70 dolary za barel,“ uzavřel.

Nejdražší pohonné hmoty v ČR zůstávají v Praze. Benzin se v metropoli prodává v průměru za 32,04 koruny za litr, nafta za 32,24 Kč. V žádném jiném regionu se průměrná cena naturalu ani dieselu přes 32 korun nedostala.

Nejméně zaplatí řidiči za benzin ve Zlínském kraji, a to 30,23 koruny za litr. Jen o haléř vyšší je průměrná cena naturalu v krajích Jihočeském a Ústeckém. Nejlevnější naftu tankují motoristé na jihu Čech, a to v průměru za 30,62 Kč za litr.

I přes jedenáct týdnů trvající zlevňování zůstávají pohonné hmoty v Česku dražší než před rokem. Ke konci ledna 2018 byla průměrná cena benzinu 30,82 Kč za litr a nafty 30 korun.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments