taxi

Taxislužby v Česku jsou ve velké krizi. Část provozovatelů vyčerpala své rezervy a ukončuje činnost. U fungujících služeb je nyní provoz zhruba na 30 procentech, v některých případech ještě nižší. Taxikářům přitom nepomůže ani posunutí zákazu vycházení, problémem jsou totiž ostatní omezení. Vyplývá to z vyjádření dopravců,

Dopad druhé koronavirové vlny je podle provozovatelů taxislužeb ještě horší než na jaře. Problémem je, že nyní už mnozí podnikatelé nemohou čerpat z dřívějších rezerv. „Obor byl takřka úplně zlikvidován,“ uvedl předseda Asociace koncesionářů v taxislužbě Daniel Tarljovski. Podle něj velká část klasických taxislužeb nyní nefunguje, a mnozí možná neobnoví činnost ani po krizi. Šéf asociace připomněl, že taxikářům stát nepomůže.

O něco lépe jsou na tom alternativní přepravci. Liftago v současnosti eviduje poptávku na podobné úrovni jako při jarní krizi, tedy zhruba okolo 30 procent. I přesto česká firma zaznamenala ztráty v řádech desítek milionů korun.

Podle šéfa Liftaga Ondřeje Krátkého nyní pomáhá alespoň částečně kompenzovat ztráty přeprava zboží, která nyní rychle roste. Propad objemu jako na jaře eviduje i Bolt, ten se zase nově začal soustředit i na rozvoz jídla. Služby rozšířila i řada dalších taxislužeb.

Taxikáři upozorňují, že jim příliš nepomůže ani posunutí zákazu nočního vycházení, které od pondělí platí od 23. hodiny. Krátký očekává zvýšení poptávky maximálně o jednotky procent. „Hlavní faktor ovlivňující poptávku taxi jsou důvody cestovat, a ty stále chybí. Kulturní a společenské události, sport i gastro jsou nadále omezeny,“ podotkl.

V současnosti tak zákazníci služby taxi využívají zejména při cestách za prací. Podle manažera Boltu Jakuba Dvořáka by zájem lidí mohl stoupat při postupném uvolňování vládních omezení, což se potvrdilo na jaře.

Taxikáři zároveň pokračují v ochranných opatřeních, vozy častěji čistí a dezinfikují. Některé služby už na jaře začaly například používat i plastové zástěny oddělující řidiče od zákazníků. Některé služby se také podílejí na pomoci proti šíření nákazy.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments