Dalším produktem z dílny modelářů Pragoclubu je modelové ztvárnění lokomotivních zvedáků, které jsou nedílnou a charakteristickou součástí každého lokomotivního depa. Jedná se konkrétně o 25t verzi těchto zvedáků.

12

Původní myšlenkou bylo vytvořit makety zvedáků, na kterých bude zavěšen model M 131.1 v patřičně rozmontovaném stavu, který je již mimochodem řadu let k tomuto účelu připraven. Tento celek měl sloužit jako velmi originální zpestření celého zázemí výtopny našeho kolejiště.

Při samotné výrobě zvedáků, kdy bylo zhotoveno 5 hlavních konstrukčních částí, ze kterých se model skládá, se dospělo k závěru, že nebude velký technický problém udělat celý mechanismus funkční. Proto se díly, které jsou ve skutečnosti funkční vyrobily tak aby se mohli pohybovat. Všechny díly jsou odlity z resinu a to v dílně Pana Jiřího Štěpánka. Hlavní hnací prvek celého zařízení je závitová tyč M3, kterou je možno ovládat jednoduše manuálně prsty nebo je možno na ni připojit motor s převodovkou, který je připevněn přímo k závitové tyči pod základovou deskou zvedáku. Díky tomu je možno při použití 5V trafa ovládat chod zvedáků automaticky.

123

456

Zde vzniká ale problém lidského faktoru a to v případě že zapomenete v krajní poloze motory vypnout, v důsledku čehož může dojít k poškození některých částí zvedáku, neboť motory s převodovkami mají poměrně značný kroutící moment. Proto byla použita další součást celé sestavy, která možnost poškození vylučuje a tou je řídící jednotka, která umožňuje ovládat chod z jedné krajní polohy zvedáků do druhé pomocí jediného tlačítka, přičemž správný směr pohybu a zastavení motorů v krajní poloze je automaticky ovládáno řídící jednotkou.

789

Veškerý stav činnosti řídící jednotky je signalizován LED diodami, takže máte v každé situaci přesnou představu o pohybu zvedáků i v případě, že je nemáte přímo na dohled. Detailní popis funkce řídící jednotky je možno vidět na stránkách www.zajacik.wz.cz, z jehož hlavy tato velmi užitečná záležitost pochází. Bylo by dobré dodat, že tuto řídící jednotku spolu s motory s převodovkami je možné použít, při motorizaci jakéhokoliv zařízení, které je možno si představit. Napadají mě např. ovládaní různých vrat do depa, závor železničních přejezdů, jeřábů atd.

101113

14

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments