Nově jmenovaným generálním ředitelem Českých drah byl představenstvem firmy jmenován Dalibor Zelený (56). Zelený je druhý nejdéle sloužící manažer hned po Petru Žaludovi. Mimochodem, stál také u problematického nákupu jednotek Pendolino. České dráhy vedl od roku 1998 až 2003. Dále působil jako náměstek ministra dopravy. Generálního ředitele ČD vykonával v době Zemanovy vlády ve stejné době.

FOTOGRAFIE | DALIBOR ZELENÝ | GENERÁLNÍ ŘEDITEL ČESKÝCH DRAH

Poté odešel na Slovensko kde působil u Správy dopravní cesty. V současné době působí ještě jako konzultant evropských projektů v železniční infrastruktuře. Dále působí v dozorčí radě Oredo, hlavní koordinátor veřejné dopravy Královehradeckého a Pardubického kraje. V roce 2010 byl zvolen za ČSSD do zastupitelstva v České Třebové.

Zelený vystudoval Vysokou školu dopravy a spojů v Žilině, poté působil na drahách, mimo jiné jako výpravčí. V 90. letech vedl obchodně-přepravního ředitelství Českých drah v České Třebové, od října 1995 do února 1997 byl náměstkem ministra dopravy pro železnice, později působil také jako poradce generálního inspektora ČD. Jako šéf Českých drah prožil mj. transformaci firmy ze státní organizace na akciovou společnost, podepsal i dodatek smlouvu na nákup Pendolin, což později prošetřovala policie. Zelený jakákoli podezření odmítl.

Žákův jednostranný spor s Žaludou může destabilizovat České dráhy

K podezřelým obměnám v dozorčí radě a představenstvu drah se v úterních večerních hodinách věnovala především Česká televize. V rozhovoru s novinářkou serveru Aktualne.cz uvedla, že nově jmenovaný ministr Žák tvrdil něco jiného, co tvrdil v den svého jmenování. Finanční audit Českých drah není možné vypracovat do 14 dnů, existuje proto podezření, že nově jmenované radní a dosazené lidi v představenstvu Českých drah přímo ovlivňoval s cílem odvolání generálního ředitele Petra Žaludy.{qrcodegenerator}http://magazin.magzine.cz/index.php/magaziny/doprava/1676-profil-dalibor-zeleny-novy-generalni-reditel-ceskych-drah{/qrcodegenerator}

Není také vyloučeno, že tato rychlá výměna vedení může vést k destabilizaci Českých drah. Ještě v pozdních večerních hodinách se k této situaci vyjádřil i stínový ministr dopravy, který za předpokladu zbytečného odvolání řady lidí ve vedení, bude nutné prosadit právní postižitelnost takových rozhodnutí v případě ohrožení celkových zájmů a stability celého podniku.

Žák nejspíš také nedomýšlí své činy do důsledků. České dráhy jsou v současné době v dobré kondici vůči bankám. Žák je nejspíš zcela zaslepený v boji za odstranění generálního ředitele, než aby sám zachoval patřičnou reflexi svých rozhodnutí která v mnoha ohledech mohou být přímo kritická na existenci, investice a transformaci Českých drah.

{snippet 103}

POVAŽUJETE KROKY NOVÉHO MINISTRA DOPRAVY BEZ PODPORY POSLANECKÉ SNĚMOVNY ZA LEGITIMNÍ?

{acepolls 25}

{snippet 100}

{snippet 120}

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments