Vedení drah opět přehodnotilo odbavování cestujících automaty a zakoupení jízdího dokladu u strojvedoucích (na méně vytěžovaných tratích), a opět chce do vlaků vrátit průvodčí. Zejména pak na trať ze Smržovky do Josefova Dolu. Zde výrazně klesala tržba až do téměř nulových výnosů, lidé prostě neplatí, podotkl mluvčí drah.

O návrat průvodčích požádal Liberecký kraj, ten si ostatně vlaky u drah objednáva a platí za ně řádné vozokilometry. Pak je zřejmé, že když jsou tržby menší, tím více kraj musí za takové spoje dopláct na víc. Dle tvrzení krajského náměstka pro dopravu Seppa, jsou takto nízké tržby způsobené tím, že větši frekvence cestujících přstupuje až ve stanici Jiřetín pod Bukovou.

„Během tak krátké jízdní doby, která ze Smržovky do Josefova Dolu a opačně je důvod prostý, cestující se během jízdní šestiminutové doby nestačí odbavit. Ve vozidle je k tomu jen jeden automat“ podotkl Sepp. Automat k tomu nepřijímá bankovky a nešvar mnoha cestujících že ve voze není přítomen průvodčí, si řada velice rychle zvykla! Přitom pokuty za přistižený cestujícího bez platného jízdního dokladu nejsou nízké. Dnes se platí od tisícikoruny výše…

Průvodčí na méně vytížených tratích nejezdí již 15 let

Dráhy provozují řadu spojů které jsou označeny „specifickým způsobem odbavení“, celkem tedy patnáct let. Dle mluvčího drah Petra Šťáhlavského se jedná o systém záchrany provozu na méně frekventovaných tratích, protože post průvodčího výrazně snižuje náklady. Celkově jezdí u nás 1505 spojů bez průvodčích. Ovšem přesné statistiky ztrátovosti jmenovaného počtu spojů nejsou známé.

Dráhy chtějí automaty do svých vlaků i dále rozšiřovat, ovšem celkově je to běh na dlouhout trať, pořízení jednoho automatu do motorového vozu Regionova nebo 810, vyjde na desítky tisíc korun. V loňském roce  měl např. jezdit samoobslužný vlak s odbavením cestujícího na trase z Berouna do Protivína. Dopravce ale nesehnal vhodný automat pro prodej jízdenek, k tomu i průvodčí přesunul jinam. „Dočasně nám funkci průvodčího nahrazují strojvůdci na dohodu práce o odbavení cestujícího“ řekl mluvčí drah. Dráhy platí za hodinu práce průvodčího 160,- Kč.

Kam dál:

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments