Pražané mohou ve středu poprvé narazit na tramvajové lince číslo 17 na vůz Škoda 14T v nové šedo-červené podobě. Tramvaj má v novém designu nalakovaná obě čela a zbytek tvoří polepy. Dopravní podnik bude při opravách tramvaje barvit už výhradně takto. Tramvaj v nových barvách bude vyjíždět z vozovny v Kobylisích. V následujících týdnech se bude objevovat také na linkách 3, 8 a 10.

Novou podobu vozů MHD schválili pražští radní loni v srpnu a v Praze již jezdí v nových barvách jeden autobus. Designérská soutěž vyšla na dva miliony korun, vyhrálo ji studio Superlative works. Samotné přebarvení se bude dělat při opravách a nebude tak stát nic navíc.
„Tramvaj prošla celkovou opravou, takže by se nový lak či polep stejně dělaly. Takže jdeme přesně tím směrem, který jsme naznačili, když jsme vyhlásili výsledky designérské soutěže,“ řekl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě).

Přesný plán, jak budou tramvaje přebarvovány, stanoven není. Nový design dostávají jen ty, které musí být opraveny. „Máme harmonogram u autobusů. U tramvají bude záležet na tom, jak půjdou do opravy, aby to nestálo žádné peníze navíc,“ řekl generální ředitel dopravního podniku Petr Witowski.

Každý vůz bude mít v budoucnosti na čelech barvu a po stranách polepy. To proto, že pokud je na tramvaji reklama, tak při jejím odstraňování se lak poškodí a přelakování by bylo dražší. Zároveň jsou na voze všechny díly barevně sladěny tak, aby barva nepřekrývala více než jeden z nich. „Dbali jsme na to, aby díly byly barevně poskládány tak, abychom s tím při údržbě a opravách měli co nejméně práce,“ sdělil Witowski.

V případě autobusů již pražský dopravní podnik vypsal zakázky na nákup nových vozů s podmínkou, že budou provedeny v nových barvách. „Myslím, že na konci roku budeme mít první vlaštovky, které začnou přicházet v těchto barvách,“ dodal Witowski. Všechny autobusy budou v nové podobě zhruba do deseti let.

Vedení města změnu v minulosti zdůvodňovalo zejména tím, že se systém Pražské integrované dopravy postupně rozšiřuje dál na území celého Středočeského kraje a spolu s tím je vhodná doba na sjednocení podoby vozů v celém systému, aby bylo jasné na první pohled, že v daném dopravním prostředku platí jízdenka Pražské integrované dopravy.

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments