Dolínkovo jízdné zdarma zatíží městskou pokladnu kolem 200 milionů korun ročně. Zaplatí to i ti, kteří jinak městskou dopravu ani nevyužívají. Foto: Magzine.cz

Radní pro dopravu hlavního města Petr Dolínek prosadil slevy, které umožní levnější cestování studentům i seniorům. Co na tom, že to nakonec zaplatí i ti, kteří jinak veřejnou dopravu nepoužívají vůbec. Slevová mánie tak uchvátila Českou republiku – odstartoval to Andrej Babiš, který se inspiroval u Roberta Fica na Slovensku. Potíž je v tom, že nic zadarmo prakticky neexistuje, jedná se pouze o přesypávání jedné rozpočtové kapitoly do druhé.

Petr Dolínek „úspěch“ zveřejnil dnes na svém Twitteru, kde sice před prázdninami prezentoval záměr na slevy pro studenty s ročním kupónem na MHD v hodnotě 365 korun (původni hodnota z devadesátých let minulého století), jeho návrh ale tehdy smetla rada města ze stolu.

Městskou kasu tak radost Petra Dolínka vyjde na minimálně 200 milionů korun ročně, a dalších nejméně 40 milionů v rezervě pro případné navýšení odhadovaných nákladů.

Populistické „babišné“ pro studenty, seniory a žáky, odsaje ze všech ministerstev a organizací stovky milionů korun

Každá sleva vždy něco stojí, jen se to projeví v jiné rozpočtové kapitole města. Rozhazovačné tendence, které odstartoval právě Andrej Babiš, který si za peníze daňových poplatníků kupuje pouze voliče, zplatí bohužel i ti, kteří jinak městou dopravu vůbec nepoužívají, případně jen sporadicky.

Od soboty tak startuje celoplošný systém slev po vzoru Slovenska, kde sice určité skupiny obyvatel dosáhnou na slevy až 100 procent, tedy mimo vlaky objednávané vládou a kraji, jezdí tedy více cestujících, ale tamní železniční infrastruktura nedosahuje takové velikosti jako ta v Česku.

Babišovo jízdné by tak mělo ročně daňové poplatníky vyjít na 7,5 miliardy korun – jedná se o hrubý odhad který prezentovala i vláda. Realita ale může být daleko vyšší.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments