PRAHA – První čerpací stanici v obchodním formátu MOL, který je znám spíše ze své domoviny Maďarska, otevřela firma na pražském Barrandově. Rebranding značek Lukoil i Slovnaft do stejného obchodního modelu začíná maďarský MOL po zakoupení celé čerpací sítě Lukoil, Slovnaft vlastnil už dříve. Z Česka se v nedávné době chtěla stáhnout i skupina Agip nebo ÖMV.

Změna značky nemusí znamenat jen pozitiva

Proměna čerpacích stanic ale nemusí znamenat očekávaný úspěch. PKN Orlen, který vlastní v České republice jak rafinerie tak čerpací stanice Benzina, zkoušel v roce 2012 provést proměnu grafického formátu Benzina za formát Star, který provozuje v Německu. Češi, kteří jsou obvykle navyknutí na tradiční domácí značky, ač v tomto případě vlastněné zahraničním koncernem, plány Orlenu nepřijali.

PKN Orlen proměnil tradiční čerpací stanici Benzina v Hořicích na Jičínsku za Star, rázem klesl prodej pohonných hmot o více jak 70 procent, a skupina Orlen od dalšího rebrandingu značky Benzina ustoupila. Plány skupiny MOL tak nemusí být šťastným řešením. Z Česka se chce v dohledné době stáhnout i Agip, který za tento krok získá od Maďarů některé čerpací stanice v Itálii, kde MOL také působí.

 Značky skupiny MOL v ČR Rozsah čerpacích stanic  Data za rok 2015
 Pap Oil  Benzina  339
 Lukoil  MOL  317
 Slovnaft  ÖMV  217
Agip EuroOil 191
Zdroj: Česká asociace petrolej. průmyslu Shell 175

 

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments