Když jsem se rozmýšlel, v jakém duchu a stylu vybuduji svůj malý dopravní podnik v modelovém měřítku 1:87, padla volba na MB Modely z domácí produkce. Objednal jsem si klobouvou Karosu, klasický Irisbus a jedno vozidlo LC731 taktéž značky Karosa. Jaké bylo ovšem mé smutné překvapení, když jsem modely doma rozbalil.. Nepřesnosti, špatné lakování, křivá okna, vůbec celé ro připomínalo ne-modelové vyobrazení skutečného vozidla.

Jelikož chci ve svém kolejišti provozovat modely městské hromadné dopravy na systému FallerCar, tedy klasickou autobusovou, ale i trolejbusovou dopravu – s modely našeho výrobce to rozhodně nebude možné. Jednak cena neodpovídá kvalitě, a také modely před nákupem nejsou u našich prodejců dostatečně prezentovány, aby si je člověk mohl prohlédnout ve větším rozlišení – nejspíš je to záměr. Čert vem ty 3.000 CZK utracené za modely českého výrobce, ale člověk v duchu podporující občas i našince, se mnohdy zklamán obrací za modely přes hranice k sousedům.

Proto jsem se  porozhlédl po alternativách, neboť s modely MB již takřka nemohu počítat, snad jen s vozidlem Karosa LC731 po větších úpravách snad použitelnou, tak jsem si oblíbil výrobce Rietze z NSR. Jeho kloubové autobusy MAN, Volvo, Mercedes aj. jsem v jednotné ceně 30 EUR / 750 CZK ale v naprosto špičkové kvalitě provedení, přesností, a nástřiku. Ceny klasických krátkých autobusů nás vyjdou něco kolem 25 EUR. 

Kloubové autobusy Rietze mají úžasnou elasticitu středové gumové „harmoniky“, které se slangově u nás říkávalo „Dudy – hrací nástroj“.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments