Ruská vlajková letecká společnost Aeroflot ve druhém čtvrtletí vykázala kvůli omezení cestování vinou šíření nového typu koronaviru čistou ztrátu 35,8 miliardy rublů (10,6 miliardy Kč). Objem osobní přepravy Aeroflotu přitom klesl o 88,8 procenta, protože většina zahraničních letů byla kvůli pandemii pozastavena. Ve stejném období loni měl Aeroflot čistý zisk 6,9 miliardy rublů.

Na začátku srpna Aeroflot kvůli epidemické situaci prodloužil rušení letů do konce měsíce do 80 zahraničních měst. Z evropských měst je mezi nimi Praha, ale i Berlín, Vídeň, Brusel, Řím, Stockholm či Paříž.

Letecká společnost v červnu uvedla, že odložila odběr některých letadel, jimiž si chtěla rozšířit flotilu. Na rozdíl od jiných světových aerolinek, které kvůli snížení poptávky po cestování letadlem snižují stavy, Aeroflot žádné škrty pracovních míst neoznámil.

Dva zdroje agentuře Reuters v červnu sdělily, že se firmě chystá pomoci ruský stát. Vláda a státem kontrolovaná banka VTB mají koupit podíl v nové emisi akcií aerolinek. Podle jednoho ze zdrojů firma vydá akcie v hodnotě 80 miliard rublů (23,7 miliardy Kč).

V červnu Aeroflot dostal úvěr 70 miliard rublů se státní zárukou. Tento měsíc pak aerolinky schválily dodatečnou emisi akcií, ale neuvedly, jakou částku chtějí získat.

Podle červencového odhadu Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA) letos počet přepravených pasažérů globálně klesne o 55 procent. Ještě v dubnu IATA propad odhadovala na 46 procent.

Ruský stát má nyní pod kontrolou 51,2 procenta Aeroflotu. Do skupiny Aeroflot patří vedle stejnojmenných aerolinek i letecké společnosti Rossiya, Aurora a nízkorozpočtová Pobeda. Skupina pokrývá téměř polovinu ruského trhu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments