Do skupiny Thomas Cook patří i cestovní kancelář Neckermann. Ta působí i v Česku, kde si tato cestovní kancelář získala oblibu především kvůli levnějším zájezdům z německých letišť nedaleko Česka. Tuzemská pobočka potvrdila zastavení prodeje zájezdů, klienti v zahraničí – kterých má být přes tisíc – se ale podle ní vrátí bezpečně.

Na český trh Thomas Cook vstoupil před 12 lety, kdy koupil menší cestovní kancelář Travel plus – Lufthansa City Center. Zájezdy tehdy začal prodávat prostřednictvím společnosti Neckermann Česká republika.

Na svém německém webu firma píše o ukončení činnosti. Zmiňuje, že prodej zájezdů je zastaven. Zároveň dodává, že v pondělí a v úterý negarantuje odjezd na žádný zájezd. Své zákazníky německá cestovka prosí, aby nekontaktovali infolinku, firma je bude kontaktovat v průběhu dneška a zítřka sama.

Neckermann tvrdí, že prodej zájezdů zastavil i v Česku. Redakci Aktuálně.cz se ale krátce po jedenácté hodině stále podařilo objednat zájezd na zimní období. Redaktora web pustil až k platební bráně, kde požadoval údaje o kreditní kartě. Rezervovat ale nešly některé letecké zájezdy.

Češi jsou v bezpečí, říká cestovka

CK Neckermann má v zahraničí na 1100 českých klientů. „Očekáváme, že všechny lety by měly letět tak, jak mají. Klienti by měli přiletět v bezpečí z destinace. Lety jsou v pořádku zaplacené. Nečekáme teď žádné extrémní problémy tohoto stylu, že by teď někdo čekal na letišti a nedostal se domů,“ potvrdil pro ČTK šéf marketingu CK Necermann Jan Šrámek.

Vzhledem k nejistotě a možným rizikům pro zákazníky, kterou na trhu cestovního ruchu oznámení o úpadku Thomas Cook Group vneslo, ale Šrámek nevyloučil, že CK některé již zakoupené zájezdy v nadcházejících dnech zruší. V takovém případě se na dotčené klienty budou vztahovat běžné všeobecné obchodní podmínky a CK jim vrátí celou sumu za zaplacený zájezd zpět, uvedl.

„Situaci jsme začali ihned aktivně řešit. Kontaktujeme jednotlivé klienty a koordinujeme náš postup tak, aby případný negativní dopad na ně byl co nejmenší. Jedná se samozřejmě o pojištěnou cestovní kancelář, navíc tradiční velké značky. Klientům poskytneme maximální asistenci v návaznosti na vývoj situace,“ dodává pro Aktuálně.cz mluvčí Student Agency Alžběta Nečasová.

Letů z Prahy se krach společnosti Thomas Cook, do které spadá i Neckermann, nedotkne. Podle mluvčího pražského letiště Romana Pacvoně z Prahy žádný let této společnosti nelétá.

„Celkem jsme prodali zájezdy skupiny Thomas Cook zhruba dvěma tisícům klientů. Ti na svůj odlet teprve čekají,“ uvedl pro Aktuálně.cz obchodní ředitel prodejce zájezdů Invia.cz Radek Šafařík. Zároveň dodal, že na žádost cestovní kanceláře přestala Invia prodávat zájezdy této společnosti.

Podle Šafaříka záleží, zda si klienti zarezervovali pobyt s českým Neckermannem či zda byl jejich zájezd jen přeprodejem z Německa. „Všechny lety z Česka jsou zaplaceny a cestovní kancelář se snaží dodržet všechny služby,“ uvedl Šafařík.

Pojistka je dostatečná

Hůře jsou na tom klienti, kteří si zarezervovali cestu s německým Neckermannem. Podle Šafaříka v Německu a Rakousku minimálně v pondělí a v úterý klienti zmíněné cestovní kanceláře neodletí. Firma je žádá, aby nejezdili na letiště, peníze zpět dostanou přes insolvenční pojišťovnu. Šafařík klienty cestovní kanceláře ujistil, že dostanou celou částku zpět, firma byla prý pojištěna dostatečně.

Cestující s odletem ve středu a později mají zatím vyčkat na další instrukce. Klienti, kteří jsou teď v zahraničí budou kontaktováni, některým se dovolená zkrátí. Za omezení jim ale pojišťovna vyplatí odškodné.

Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří připomněl, že na Čechy, kteří si koupili zájezd v Německu nebo Británii, se české zákony nevztahují.

Do Prahy i do Krumlova

Co se týče klientů zkrachovalé britské společnosti, těch mohou být po celém Česku rozprostřeny tisíce. „Thomas Cook fungoval jako cestovka, která posílá klienty nejen do Prahy, ale třeba na jižní Moravu nebo Českého Krumlova,“ řekl Papež. Tito klienti se musí spojit se svou cestovní kanceláří, popřípadě s pojišťovnou či zastupitelským úřadem a řešit situaci jednotlivě.

Služeb společnosti zkrachovalé cestovní kanceláře Thomas Cook Group využívalo asi 19 milionů klientů ročně. Součástí skupiny je například německá letecká společnost Condor, Thomas Cook má ale i vlastní hotelovou síť. Loni firma utržila deset miliard liber (skoro 300 miliard korun), čistá ztráta ale činila 163 milionů.

Společnost Thomas Cook, která je podle agentury Reuters nejstarší cestovní kanceláří na světě, založil baptistický kněz Thomas Cook v 19. století.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments