Poslední dobou píšeme hodně o variantách různých provedení staveb pro modelová kolejiště, tentokrát se ale jedná o perfektně provedené odlitky ze sádry! Provedení? Zcela jednoduché, jedná se o gumové formy tzv. „gumové nohavice“ které jsou pevně fixovány proti tvoření nechtěných tvarů při odlévání.

Materiály pro dekoraci: Busch, Noch a Heki

Odlévá se v gumových formách které dosahují tuhosti pouhých 55%. To je z důvodu, aby šlo po zatvrdnutí odlitku ve formě – tento jednoduše vyndat. Dá se ale odlévat i v tužších formách, jenže poškození ostrých hran a zárubní je pak pravděpodobnější. Pokud má forma určitou elastičnost, zaručuje nám perfektní výsledky!

Postupně si zde v časovém horizontu letošního roku představíme několik variant tvorby civilních a drážních staveb, některé bude Redakce i upravovat sama pro naše galerie a články k inspiraci. Jedna z nejzajímavějších metod, bude přesné laserové řezání papíru, balzy nebo plastových a mosazných materiálů dle požadovaných kritérií.

Požadované stavby které se převádí do modelového provedení, ať dle vlastní fantazie, nebo předem nafotografované scény z reálného světa, jsou zpracovávány v CAD aplikaci. Sádra je do svého zatuhnutí neuvěřitelně špičkový materiál, tam, kde tvoříme detaily jako: popraskaná či opadaná omítka, případně výztuhy zdí trámy a střechy – lze nárokovat od modelu téměř cokoliv. Vše začíná v CAD aplikaci na pracovním počítači, ostatní je v rukou a fantazii člověka, který tento program umí ovládat. Zajisté ale výslednému modelu dáte korunu formou decentního patinování nebo použití různých pigmentů, drnů ke zdi, posypových materiálů ap.

Původní odlitek ze sádry – přední pohled
02
03
Původní odlitek ze sádry – zadní pohled
04
050607
Detail zdiva v průchozím traktu věžičky – není co dodat…
08
V detailech zdiva lze dosahovat vysoce věrohodných ztvárnění
09
Všimněte si imitace trámových nosníků – je to taky sádra
10
V CADu lze vymodelovat praskliny, otluky – cokoliv co nás napadne…
11
Tvorba dláždění v budoucím průchodu věže formou dýhování skalpelem
12
…a výsledek!
13
14
Dekorovaná a částečně kompletní střecha – použité vodou ředitelné barvy
15
SOUVISLOSTI  Žák přímo ovlivňoval volbu nového ředitele drah. Za případnou destabilizaci národního dopravce není právně postihnutelný

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here