Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj se musí znovu vypořádat s námitkami, které měla firma Kapsch k tendru na mýtné. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který zrušil Rafajovo rozhodnutí z prosince loňského roku. Vyplývá to z úřední desky soudu. Jde například o námitku, která se týkala porušování zásady rovného zacházení. Mluvčí úřadu Martin Švanda řekl, že ÚOHS se s rozsudkem v současné době seznamuje a jistě proti němu podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Ve zrušeném rozhodnutí Rafaj zastavil řízení o několika námitkách, které podala společnost Kapsch proti výběru nového dodavatele mýtného z roku 2017. V nich Kapsch například tvrdil, že při výběrovém řízení je znevýhodněný mikrovlnný systém oproti družicovému a že ministerstvo dopravy jako zadavatel uvádělo nepravdivé informace a porušovalo zásadu rovného zacházení.

Ministerstvo dopravy obdrželo rozhodnutí soudu ve středu. „Mojí prioritou i nadále je bezproblémový výběr elektronického mýta od roku 2020. Příprava mýtného systému s novým dodavatelem pokračuje,“ sdělil dnes ČTK v reakci na rozhodnutí soudu ministr dopravy Vladimír Kremlík. Dodal, že uložil bezodkladné vyhodnocení předmětného rozsudku a využití všech právních kroků k ochraně ekonomických a majetkových zájmů České republiky.

Konsorcium CzechToll/SkyToll zvítězilo v mýtném tendru s nabídkou na desetiletý provoz za 10,75 miliardy korun.

Kapsch rozhodnutí uvítal. „Jsme rádi, že nezávislé soudy stále tvoří pevnou hráz proti zlovůli výkonné moci v České republice,“ uvedl mluvčí firmy David Šimoník. Podle něj soud potvrdil, že smlouva státu s vítězným konsorciem byla uzavřena v rozporu s platným předběžným opatřením a antimonopolní úřad se nedostatečně vypořádal s připomínkami Kapsche. Právníci firmy nyní rozhodnutí soudu i jeho praktické dopady analyzují, přičemž jednou z možností prý může být i zneplatnění mýtné smlouvy státu s CzechTollem.

ÚOHS řízení o všech námitkách týkajících se tendru na mýtné spojil do jednoho spisu. Když úřad rozhodl, že tendr na mýtný systém neporušil zákon, Rafaj řízení o čtyřech námitkách Kapsche zastavil. „Tento postup byl jediný možný vzhledem k tomu, že na předmět plnění již byla uzavřena smlouva s vybraným uchazečem,“ uvedl tehdy Rafaj.

Ministerstvo dopravy, které zakázku zadávalo, uzavřelo smlouvu na deset let s konsorciem firem CzechToll a SkyToll loni 20. září. Bylo to ve stejný den, kdy ÚOHS rozhodl o námitkách firmy Kapsch, které zčásti zamítl a zčásti řízení zastavil. Správní řízení mělo několik částí, proti každé z nich bylo možné podat rozklad zvlášť.

Rozhodnutí soudu se týká částí II., III., IV. a VI. u nichž předseda úřadu zastavil správní řízení. V nich Kapsch protestoval mimo jiné proti netransparnetnímu způsobu zpřístupnění zadávací dokumentace, porušování zásady rovného zacházení nebo proti diskriminaci mikrovlnného systému, jichž se podle něj ministerstvo dopravy dopustilo.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments