Cena paliv je v České republice ožehavé téma. I přestože nepatříme k zemím s nejdražší naftou a benzínem, jsou pohonné hmoty dost drahé, aby se výrazně odrazily na rodinném rozpočtu. Přečtěte si těchto 6 rad a dozvíte se, jak ušetřit na provozu svého plechového miláčka.

1. Výběr vozu

Pokud si pořizujete domů vozidlo, ať už ojeté či nové, hleďte vždy na spotřebu a berte v potaz to, k čemu bude vozidlo využíváno. Je nutné si pořizovat vůz s náhonem všech čtyř kol, když bydlím ve velkém městě a na hory vyrazím jednou za rok? Opravdu potřebuji staré BMW s enormní spotřebou, když je za stejnou cenu k dostání novější vozidlo s menší spotřebou? Položte si několik otázek v takovémto duchu a brzy naleznete auto právě pro vás.

2. Péče o vůz

Péčí o vůz se nerozumí pouze občasná návštěva automyčky. Pravidelně měňte olejový filtr, nejlépe každých 10.000 ujetých kilometrů. Zanesený filtr kupodivu může zvednout spotřebu až o 1 l/100 km. Též občasnou kontrolou pneumatik nelze nic pokazit, jízda s podhuštěnými pneumatikami vám peníze určitě neušetří, spíše naopak.

3. Vypínejte motor

Pokud je vaše vozidlo mladšího data, možná je vybaveno systémem Start-stop, který se o vypínání motoru stará sám, je pro vás tento odstavec zbytečný, pro ostatní jsem sepsal následující řádky. Při čekání na známé, svou drahou polovičku, či pouze u závor poblíž nádraží není přeci nutné nechávat běžet motor. Tudíž pokud plánujete zastávku delší než dvě minuty, doporučuji vypnout motor. Odměnou vám bude nejen dobrý pocit z toho, že nezatěžujete přírodu zbytečnými zplodinami z vašeho motoru, ale i nějaké to málo korun v peněžence, které ušetříte na pohonných hmotách.

4. Nohu z plynu

Nemyslíme tím, abyste se po městě ploužili zrovna třicítkou, ale vyvarujte se způsobu jízdy brzda-plyn. Moc dobře jsem si vědom toho, že dynamická jízda v sobě skrývá jistou krásu a řízení se stává zábavnější, ale společně se zábavou přicházejí i vyšší výdaje u čerpacích stanic. Obecně známé pravidlo, že plynulá jízda šetří vaše náklady na pohonné hmoty je pravdivé, proto se ho snažte dodržet. Nejlepší možností, jak toho docílit je používat tempomat. Počítač ví mnohem lépe než ten nejzkušenější řidič, jak co neúsporněji dávkovat přívod paliva do motoru. Pokud váš vůz není tempomatem vybaven, nezbývá nic jiného, než plynulou jízdu řádně natrénovat.

5. Zbytečná zátěž

Vaše auto není sklad, vyházejte z něj tedy všechny zbytečné věci. Každý kilogram navíc je znát. Samotnou kapitolou by měl být střešní nosič známější pod názvem „rakev“. Ten vozte pouze v případech, že se vám již více věcí nevejde do kufru. Rakev vytváří větší odpor vzduchu a může spotřebu vozidla zvýšit až o 2 l/100 km.

6. Zkuste změnu

Pokud vše výše zmíněné dodržujete a stále vám cena benzínu a nafty leze do rozpočtu, vyzkoušejte něco nového. Jestliže dojíždíte den co den do práce, vyzkoušejte hybridní či elektrické vozidlo. A nemluvím zde pouze o elektromobilech, jejichž cena je často stále mimo dosah obyčejných smrtelníků, ale mám namysli i elektrické skútry. Ty dnes díky své příznivé ceně a téměř nulovým nákladům na provoz, zažívají obrovský boom. Cesta do práce je na takovém skútru tichá, rychlá a téměř bez nákladů na provoz. Přemýšlejte o změně.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments