Zajímavou novinku v dubnu, představila firma Langmesser-Modellwelt z Německého města Willich u Düselldorfu. Firma se zabývá především výrobou špičkově propracovaných stromků a křovin. O firmě ale někdy příště – a v jiné sekci Magazínu…

Formy jsou lisovány, jejich gramáž dosahuje až 600g od kusu, nejedná se tedy o žádné „papírové“ formy. Jeden pokus s podobným odléváním, více: Výroba opěrného zdiva… v tomto případě se jednalo o prvotní pokus a „očichání“ si práce se sádrou a tvorbou formy!

Dnes vyráběné formy pro odlévání a následné aplikace, to je již něco jiného. Firma zalepila celkem velkou díru na trhu. K dostání do dnešní doby jsou odlitky resinových nebo modely lisovaných civilních a drážních staveb. V nabídce firmy Langmesser je obsáhlá sada několika variant forem, nebudeme si představovat vše, za připomínku ale stojí fakt, že jsou schopni zasílat objednávky i do České republiky.

Základní rozměry forem jsou 12 x 18 cm. Opěrné zdi k tunelovým portálům jsou ve dvojnásobných proporcích – do max. 36 cm. délky jedné opěrné zdi. Jelikož jsou formy zhotoveny z pružného silikonu, lze odlévanou strukturu libovolně prohýbat dle uvážení. To, se hodí např. pro aplikaci opěrného zdiva v obloucích s větším poloměrem – na tramvajové oblouky z Pražského Království železnic zapomeňte…!

Langmesser vyrábí tyto formy v několika variantách:

  • betonové zdivo, opěrné zdivo známé třeba z Berlínské zdi do roku 1989 ale i jinde

0101-1

0202-2

  • zdivo, opěrné zdivo – přírodní kámen

0303-3

0404-4

  • kombinované zdivo – beton, kámen, tvárnice

0505-5

  • tunelové portály – přírodní kámen

0606-6

  • zdivo – cihla, monoblock

0707-7

0808-8

Cenový záběr nemá smysl vypisovat, firma nabízí celkem obsáhlý sortiment silikonových forem, tu hodlá i nadále rozšiřovat. Do značné míry lze tvrdit, že odlévací formy firmy Noch, jsou v tomto období asi odsouzeny k záhubě. Langmesser není cenově nedostupný, nabízí slušnou kvalitu za dobré peníze. Přehled všech silikonových forem v nabídce, jakož i cenové rozpěti hledejte zde: odkaz.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments