Státní slevy v dopravě pro studenty a důchodce stály za rok fungování přes 5,6 miliardy korun. Je to o něco méně než šest miliard korun, které původně předpokládalo ministerstvo dopravy. Největší část z nich dostaly České dráhy. V pátek to uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Studenti do 26 let a senioři nad 65 let mohou od 1. září 2018 využívat ve vlacích a autobusech slevu 75 procent z jízdného. Nejvíce pochopitelně inkasují České dráhy, které jsou také největším poskytovatelem slev i dopravcem. Ministerstvo dopravy také v nadcházejícím roce předpokládá, že částka vyčleněná na slevy, mírně překročí i stanovených 7 miliard korun.

Slevy platí na všech vnitrostátních dálkových regionálních autobusových a železničních linkách, v integrovaných dopravních systémech a také na linkách městské hromadné dopravy, které zajíždějí za hranice města. V železniční dopravě platí pouze ve vozech druhé třídy.

Podle místopředsedy představenstva Českých drah Radka Dvořáka přibyli po zavedení slev cestující. „Podíl lidí cestujících se slevou se zvedl na 40 procent. U studentů je to pro nás trochu jiná kategorizace, předtím mohli jezdit na vybranou trať se slevou, teď mohou jezdit všude, takže porovnání je složitější. U důchodců je nárůst dvojnásobný,“ sdělil. Vliv slev si pochvalují i autobusoví dopravci, slevy jim pomohly obrátit nepříznivý trend úbytku pasažérů.

Největší část kompenzací vyfakturovaly České dráhy, a to 2,5 miliardy korun. Za státním dopravcem následoval RegioJet s 360 miliony korun. Z autobusových dopravců nejvíce vyfakturovala Student Agency se 176 miliony korun, následovaly jednotlivé regionální podniky Arrivy a ČSAD.

Nejnákladnějším měsícem za první rok byl letošní květen, kdy stát dopravcům vyplatil 527 milionů korun. Následoval loňský říjen s 512 miliony a letošní červen s 511 miliony korun. Naopak nejméně stát vyplatil za červenec, a to 394 milionů korun. Za srpen, což je zatím poslední vyčíslený měsíc, kompenzace dopravcům činily 463 milionů korun.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments