Španělsko v sobotu ohlásilo 1500 nových případů nákazy koronavirem, celkem už je jich v zemi 5753. Deník El País napsal, že na tuto nákazu ve Španělsku zemřelo už 136 lidí. V pátek úřady evidovaly 121 úmrtí. Španělsko je po Itálii druhou nejvíce zasaženou zemí epidemií koronaviru v Evropě. Vláda chystá drastická opatření, která omezí pohyb občanů.

Média dnes ještě před ohlášeným vystoupením premiéra Pedra Sánchese uvedla, že povoleno bude vycházet jen do práce, na nezbytné nákupy nebo do nemocnice.

Zákaz je součástí nouzového stavu vyhlášeného na dva týdny a má pomoci bránit šíření koronaviru. Omezení pohybu má začít platit od pondělí, aby se lidé stihli vrátit domů, napsal El País.

Dnes jedná vláda, aby se dohodla na nových opatřeních. Až na obchody s potravinami a základním zbožím hodlá nechat zavřít všechny instituce. Otevřeny by tak mohly zůstat lékárny, benzinové pumpy a tabákové kiosky. Očekává se Sánchezovo prohlášení k národu.

Oblastí nejvíce zasaženou koronavirem je Madrid s okolím, kde je asi 3000 nemocných. Od neděle tam mají být zavřeny všechny obchody kromě těch, které prodávají základní zboží.

Starosta jihošpanělské Sevilly se rozhodl kvůli koronaviru zrušit velikonoční procesí. „Musím oznámit nejtěžší rozhodnutí, jaké jsem byl ve svém pětiletém působení ve funkci starosty nucen učinit. Totiž zrušit velikonoční procesí 2020,“ napsal starosta Juan Espadas Cejas na twitteru.

Polsko už má druhou oběť

V Polsku zemřel v pátek večer druhý člověk na nemoc COVID-19, kterou způsobuje nový koronavirus. Jde o 73letého pacienta hospitalizovaného ve Vratislavi. Informovala o tom agentura PAP.

Polské ministerstvo zdravotnictví v sobotu také sdělilo, že od pátku v zemi přibylo 25 nových potvrzených případů nákazy koronavirem. Zatímco přes noc se řady nemocných rozrostly o 16 pacientů, od rána se k nim přidalo devět dalších. Infikovaných je tak v Polsku nyní celkem 93.

Počet osob s tímto virem, označeným jako SARS-CoV-2, se zvýšil také v Maďarsku. Podle sobotního údaje vládního informačního serveru koronavirus.gov.hu laboratorní testy potvrdily šest nových případů nákazy. Mezi aktuálně 25 infikovanými je podle tohoto webu 15 Maďarů, devět Íránců a jeden Brit.

Nový typ koronaviru se koncem loňského roku začal šířit z čínského města Wu-chanu. V celém světě se nakazilo už více než 138 tisíc lidí a přes 5 tisíc jich onemocnění podlehlo. Nejhorší situace je teď v Itálii.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments