Španělsko v pátek ohlásilo nárůst počtu lidí nakažených novým koronavirem o přibližně 1200 na celkových 4209, zatímco počet mrtvých v souvislosti s nemocí COVID-19 stoupl od čtvrtka z 84 na 120. Premiér Pedro Sánchez oznámil, že vláda v sobotu vyhlásí 15denní nouzový stav pro celou zemi. Podle deníku El País jí to umožní zavést přídělový systém na základní spotřební zboží či zabavovat majetek, dále jsou zmiňovány povinné karantény či evakuace.

Epidemií COVID-19 jsou ve Španělsku podle agentury Reuters nejhůře zasaženy severní regiony Baskicko a La Rioja a také metropole Madrid, kde mělo pozitivní test na koronavirus více než 2000 lidí. Madridské úřady podle El País nařídily od soboty přerušit provoz všech místních barů a restaurací.

„Nařídíme pro celé Španělsko stav nouze pro příštích 15 dní,“ oznámil odpoledne premiér Sánchez. Krok bude podle něj stvrzen na sobotním mimořádném zasedání vlády. Stát prý pro ochranu zdraví obyvatel využije veškeré dostupné nástroje „včetně vojenských prostředků“.

Nouzový stav otevírá cestu k dalším drastickým opatřením. Úřady budou moci omezit pohyb osob i dopravních prostředků, nařizovat evakuace, uzavřít vybrané oblasti i zasahovat do chodu průmyslu nebo zemědělství. Bez souhlasu parlamentu může stav trvat maximálně 15 dní, vysvětluje zpravodajský web BBC.

„Je to krize, která ovlivňuje životy a zdraví všech,“ vzkázal předseda vlády spoluobčanům. Nevyloučil, že počet potvrzených případů nákazy v jeho zemi by už příští týden mohl přesáhnout 10 000. V projevu se obrátil i na mladé lidi, kteří podle něj mohou sehrát rozhodující úlohu. Koronavirus pro ně nepředstavuje příliš velkou hrozbu, ale „mohou být přenašeči (viru) na zranitelnější osoby“.

Desetitisíce Španělů v izolaci

Regionální katalánská vláda ve snaze zpomalit šíření nákazy novým typem koronaviru v noci ze čtvrtka na pátek izolovala 70 000 obyvatel čtyř katalánských obcí. Lidé z oblasti západně od Barcelony budou v karanténě nejméně dva týdny. V katalánské metropoli zase v pátek po předchozích omezeních zůstala úplně zavřená světoznámá katedrála Sagrada Família.

O bezprecedentní hromadné karanténě rozhodla katalánská vláda ve čtvrtek večer. Od půlnoci nesmí nikdo překročit hranici vytyčenou okolo obcí Igualada, Vilanova del Camí, Santa Margarida de Montbui, kterou hlídá regionální policie. V Igualadě úřady evidují 58 ze 319 katalánských případů nákazy.

„V té oblasti jsme zaznamenali velký nárůst případů,“ vysvětlila katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergésová, která je obyvatelkou Igualady. Za méně než jeden den se počet nakažených v obci více než zdvojnásobil z 20 na 58.

Lidé, kteří nejsou obyvateli stižených obcí, měli ve čtvrtek večer tři hodiny na to, aby oblast opustili. Vergésová společně s ministrem vnitra katalánského kabinetu Miquelem Buchem izolaci prohlásila za „nezbytnou“ a občany požádala o spolupráci.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments