Jednání o nové pracovní dohodě mezi odbory a automobilkou General Motors se dostala do slepé uličky a všech zhruba 49 000 zaměstnanců v USA v neděli před půlnocí vstoupí do stávky. Oznámil to odborový svaz United Auto Workers. Stávka bude prvním větším přerušením práce v General Motors od roku 2007.

Platnost dosavadní smlouvy mezi odbory a General Motors (GM) skončila v sobotu v noci. Podle zástupců UAW jsou obě strany daleko od vyřešení důležitých bodů, jako jsou mzdy, příspěvky na zdravotní péči, zaměstnávání na dobu určitou, jistota zaměstnání a podíl na zisku.

Stávka zřejmě zastaví výrobu GM ve Spojených státech, ale také v Kanadě a Mexiku. GM je největší automobilkou v USA.

Jednání mezi odbory a GM jsou napjatá od začátku hlavně kvůli plánu GM zavřít v USA čtyři závody. Odbory slíbily, že budou proti zavření závodů bojovat. Odbory také chtějí vyšší platy, protože GM vykazuje v Severní Americe rekordní zisky.

Představitelé GM tvrdí, že zavření továren je nutné kvůli změnám na trhu. Upozorňují také, že mzdy a výhody, které dostávají zaměstnanci organizovaní v odborech, jsou vysoké ve srovnání s konkurenčními závody v jižních státech USA, ve kterých nejsou odbory.

Stávka bude první podobnou akcí v GM od dvoudenní stávky v roce 2007, která se uskutečnila v době kolektivního vyjednávání. Bolestnou byla pro automobilku stávka v roce 1998 v Michiganu, která trvala 54 dní a stála automobilku více než dvě miliardy USD (46,7 miliardy Kč).

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments