V těchto dnes se dožívá figurka, resp. její existence 100. výročí v působnosti v modelářství mnoha oborů. Proto si dovolím napsat pár slov o její působnosti z dnešního pohledu. Jako autor tohoto textu jsem se vždy zabýval spíše stavbou diorámat vojenského zaměření v rozsahu 1:45 případně i 1:87. V poslední době se spíše můj zájem, zaměřuje na modelovou železnici domácího měřítka 1:87.

Figurka byla v počátku dvacátého století spíše dekorativním prvkem pro různé účely, ať již realitní a projekční kanceláře, tak i jako hračkou ve větších rozměrech. Figurka vznikla z hraček jako je panenka pro děti. Nejdříve z materiálů dřevo, plast, později i odlévané figurky – nejvíce z cínu nebo olova. Později od figurek odlévaných z olova bylo opuštěno pro zdravotní závadnost tohoto materiálu.

S nástupem strojních technologií a přesných výrobních a lisovacích procesů, nastoupila výroba vygurek formou lisování vstřikovacím lisem pro větší modelářské rozměry od měřitka 1:45 a výše.., dále pak lisování formou, tedy přesně tak, jak známe figurky i dnes. Ovšem jediné zůstává, barvení figurek ruční metodou – štětec a nespočet různých nevýrazných barev…

Největším „mamutem“ v oboru je každopádně firma Preiser (SRN), dále pak Noch, Merten aj. (stejná lokace). Celkově je v oboru více jak 16 firem v celosvětovém měřítku. Preiser je ovšem jedničkou na trhu. Figurky má precizně zpracované, a jejich ruční barvení je přesné. Na druhé místo pak lze řadit firmu Noch, jako konkurenci firmě Preiser. Noch se snaží řadu let dostat na první pozici, leč neúspěšně. Obě firmy mají pomalu stoletou historii, Preiser jako průkopník figurek, ještě jako pod značkou Toy Plastic Figuren Deutschland. Proto tato firma razí v těchto dnech již 100. výročí tohoto artiklu na trhu!

Velkým a bohatým zdrojem informací je především internet. Ono tak nějak načerpat inspiraci tohoto zaměření obyčejně v terénu není možné. Redakční snímky z několika návštěv kolejiště Miwula Hamburg, ale zatím jako malou inspirační záplatou musí stačit. Jelikož jsem si nakoupil velké množství figurek firmy Preiser a Noch v neobarveném stavu, u jejich následného kolorování se člověk jistě dobře odreaguje.

Miniatur Wunderland Hamburg (autor: Jirásek Jan)

Autorské dioráma

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments