Slevu na jízdném 75 procent mají mimo seniorů, také děti do 15 let věku - a studenti do 26 let. Na získání slevy stačí studentský průkaz ISIC nebo občanský průkaz. Grafika: Magzine.cz

Část středočeských cestujících nemusí od září platit jízdné na meziměstských linkách. Vláda nejprve schválila slevu 75 procent z jízdného pro studenty a seniory. Začátkem září zastupitelé Středočeského kraje navíc rozhodli, že jim hejtmanství zbylých 25 procent zpětně proplatí. Podle opozice se jedná o populistický krok.

Peníze bude kraj proplácet zpětně. Cestující si tak za čtvrtinu nejdřív jízdné koupí, pak vyplní formulář, ten pošlou na hejtmanství a kraj jim peníze vrátí. Zároveň musí splnit několik podmínek: senioři musí být starší 65, děti 6 let. Škola, do které chodí, sice nemusí být přímo ve středních Čechách, ale musí přes ně dojíždět. Nový systém začne platit od září a kraj vyjde skoro na 60 milionů korun.

Slevy budou moct lidé uplatnit na meziměstských spojích a jen s předplacenými jízdenkami – třeba čtvrtletními nebo ročními.

„Tohle je přece absolutní bohapustý populismus,“ prohlásil o návrhu poslanec a zastupitel za ODS Martin Kupka. Potřebným opatření nepomůže a peníze budou chybět jinde, míní. Obává se také zvýšené administrativní zátěže.

Vládní slevy ve vlacích a autobusech zlevňují v některých městech také MHD

Radní pro dopravu Petr Dolínek prosadil slevy v MHD. Zaplatí to i ti, co městskou dopravou vůbec nejezdí

Babišovo jízdné zdarma naruší systém slev krajské integrované dopravy. Našlo si i řadu kritiků

Poslankyně a zastupitelka za STAN Věra Kovářová uvedla, že sleva od státu je dostatečná a jde o výraznou pomoc sociálně slabším. Namítla, že náklady na dopravní obslužnost rostou a kraji na ně mohou chybět peníze.„Není lepší, aby se zvýšila a zkvalitnila dopravní obslužnost?“ zeptala se. Zapochybovala také o tom, že se od září podaří systém rozjet.

Podle poslance a zastupitele za ODS Jana Skopečka by taková podpora měla smysl jen pro skupiny s nízkými příjmy. Podle něj jde o plýtvání penězi a pokračování politiky zavedené za někdejšího hejtmana Davida Ratha odsouzeného nepravomocně kvůli korupci.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments