Babišovo jízdné zdarma, je pouhý populistický krok
Babišovo jízdné zdarma, sneslo vlnu kritiy jak v PS, tak i veřejnosti

Česká středoškolská unie a studenti vysokoškolských oborů v otevřeném dopise vyzvali premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), aby jeho vláda revokovala usnesení o zavedení slevy ve vlacích a autobusech pro seniory a studenty. Obávají se totiž, že to bude znamenat škrty 400 milionů korun v rozpočtu ministerstva školství, které je podle nich dramaticky podfinancované. To ale Babiš popírá a zprávu o škrtech označil za dezinformaci. Jeho vyjádření podpořilo i ministerstvo financí.

„Je pro nás nepřijatelné, že druhé největší škrty jsou právě v oblasti vzdělávání. Požadujeme, aby vláda toto usnesení revokovala, plánovaný výdaj 400 milionů korun vyhledala v jiných kapitolách státního rozpočtu a tyto peníze z rozpočtu školství reinvestovala do některé z oblastí vzdělávání,“ uvedli ve výzvě nazvané „Odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním“ studenti pedagogických fakult z iniciativy Otevřeno a představitelé České středoškolské unie.

BABIŠŮV POPULISTICKÝ MAJSTRŠTYK, za peníze daňových poplatníků

Sleva ve výši 75 procent na jízdné ve veřejné dopravě se bude od 10. června vztahovat na cestující starší 65 let a studenty do 26 let. Stát vyjde od příštího roku na 5,83 miliardy korun ročně, letos kvůli tomu dostane ministerstvo dopravy 3,26 miliardy z vládní rozpočtové rezervy.

Babiš už dříve řekl, že vláda v letošním rozpočtu našla úspory 8,4 miliardy korun. Z těchto peněz chce kabinet dát čtyři miliardy krajům na opravy silnic 2. a 3. třídy a zbytek využije právě na slevy jízdného.

Přehled, o kolik Babišovo jízdné připraví jednotlivé rezorty i vládní organizace, naleznete v článku: Populistické „babišné“ pro studenty, seniory a žáky, odsaje ze všech ministerstev a organizací stovky milionů korun

Babiš: Šílená dezinformace. Sleva na úkor vzdělávání nejde

Argument, že 400 milionů korun z kapitoly školství jsou nevyčerpané prostředky, považují studenti za nepřijatelný. „V tomto případě požadujeme, aby vláda našla cestu pro jejich efektivní využití opět v oblasti vzdělávání a školství,“ uvedli. Vyzvali také vládu, aby zamezila jakýmkoliv dalším škrtům v rozpočtu ministerstva školství a prosazovala celkové zvýšení investic do vzdělávání.

Babiš na svém facebookovém profilu napsal, že interpretace tabulky s přesuny peněz je „šílená dezinformace“. Ohradil se proti výkladu, že slevy jízdenek budou na úkor platů učitelů nebo vzdělávání. „Není to tak. Přesunem nečerpaných výdajů nedochází k žádnému omezení výdajů kapitol,“ uvedl premiér. Vláda podle něj našla k 1. lednu letošního roku celkem 170 miliard korun, které ministerstva nebyla schopna utratit.

Ve školství šlo o zmiňovanou částku 400 milionů korun, což jsou podle Babiše peníze z nevyčerpaného investičního programu vysokých škol a v mezinárodní vědecké spolupráci. Věda a výzkum nevyčerpala bezmála sedm miliard korun.

Dát nespotřebované výdaje na slevy je nesystémové, hodnotí analytici

Podle analytiků je využití nespotřebovaných výdajů jednotlivých ministerstev na slevy na jízdném nesystémové. Uspořené peníze totiž mohou být podle nich vynaloženy účelněji, například na větší snížení daní nebo investice. Navíc tyto peníze by měly být využity na jednorázové úhrady, a ne na slevy, které jsou plánovány jako trvalý výdaj rozpočtu.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška je využití nespotřebovaných výdajů ministerstev na slevy na jízdném nesystémové ze dvou důvodů. „Předně, nespotřebované prostředky měly v převážné míře sloužit k jednorázovým účelům, zatímco slevy na jízdném se plánují jako trvalý výdaj. Za druhé byly nespotřebované výdaje plánovány z podstatné části jako investiční, takže jejich využitím jako dotace domácnostem dochází k přesunu investic do spotřeby,“ uvedl.

Dodal, že se taková kritika při současném stavu veřejných financí může zdát malicherná. „Postup se ale může vymstít v době zhoršení ekonomického výkonu,“ dodal.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments