Nedávno otevřený zcela nový úsek vysokorychlostního koridoru z Mnichova do Berlína, kdy došlo k rozšíření a přeložení trasy mimo údolí Saale přes Durynský les, uhání vlaky od Mnichova v maximální možné rychlosti 300km. Dá se s nadsázkou konstatovat, že na spojení těchto dvou měst Deutsche Bahn pomalu přebírá cestující letecké EasyJet, ale také autobusovému dopravci FlixBus.

Deutsche Bahn na novou linku VDE8 nasazuje zatím tři přímé spoje pro rychlosti 300km v hodině, a to s odjezdy z Berlína: 6:02, 12:05 a 16:05, Z Mnichova zpět do Berlína: 5:56, 11:56 a 17:56 hod. Cesta dlouhá necelé čtyři hodiny je skutečným zážitkem od okamžiku, kdy se vlak z periferní železnice postupně dostává na koridor pro vysokorychlostní vlaky. Zrychlení z nějakých 120km na 300km pocítíte bez kompromisů.

Mezi Bavorskem a Berlínem Deutsche Bahn válcuje konkurenci

Obsazenost našeho spoje byla kolem 90 procent. Zdá se, že řada cestujících nejspíš začala více využívat právě vlak, kterému dala přednost před letadlem. EasyJet sice nadále nabízí poměrně obsáhlou nabídku letů mezi Mnichovem a Berlínem, zastavení vlaku v centru města nemá ale konkurenci.

V cenové relaci “super sparpreis” je možné jízdenku pořídit od 19,90 eur

Cesta dlouhá 630 kilometrů kde zastavujeme od Berlína už pouze v Halle u Lipska, Erfurtu a Norimberku, překoná vlak za 3 hodiny a 55 minut. Deutsche Bahn od prosince toto přímé spojení navíc rozšíří o další dva páry spojů, kdy dojde ke kompletnímu nasazení jednotek ICE4.

Ministr dopravy Alexandr Dobrindt a ředitel pro osobní dopravu Deutsche Bahn Berthold Huber představují nové vlakové spojení z Mnichova do Berlína. Foto: Magzine.cz

V denním jízdním řádu mezi Berlínem a Mnichovem je vedeno cca. 35 přímých spojů ICE3, které ale staví ve více stanicích – Lipsko nebo Ingoldstadt. Na “rychlé sprintery” které jsou zatím nasazovány na tři páry spojů denně, je možné zakoupit výhodné jízdenky. Pro dvě osoby např. Super Sparpreis od 520 korun pro dvě osoby.

V současné době zde nasazované jednotky ICE3 dosahují maximální rychlosti 250km v hodině, rychlosti 300km v hodině bude povolena pouze v případě zpoždění. Dá se tedy říci, že nova linka VDE8 rozbourala ekonomické záměry mnoha konkurentů v této oblasti, minimálně na této linii mezi Bavorskem a hlavním městěm Německa. Dopravce zatím nasazuje na každý spoj jednu soupravu, nicméně v případě vyšší poptávky bude možné jednotku spojit s další soupravou.

Zajímavé ceny se slevovou kartou DB

V budoucnu by mělo dojít k prodloužení linky z Mnichova přes Pasov do Vídně, což je ale zatím v jednání. V roce 2020 chce DB počet spojů mezi Berlínem a Mnichovem rozšířit tak, aby byl dosažen dvouhodinový takt.

Mimo vyjmenované kombinace cen za jízdenky v základním tarifu 19,90 EUR se slevou SPARPREIS, nabídne na všechny rychlé sprintery Deutsche Bahn ceny do 29,90 do dvojky, a od 39,90 EUR do první třídy.

V případě kombinace BahnCard 25 a BahnCard 50, platí procentní sleva v hodnotě použité slevové karty, nemá ovšem vazbu na akční SUPER SPARPREIS pro dva za cenu 19,90 EUR.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments