Ačkoliv jsou stále se opakující problémy s nefungujícími klimatizacemi u dopravců na železnici denním chlebem, poradíme vám, jak lépe vysoké teploty snášet. I když se článek snaží především o jistou ironii, v mnoha ohledech jej můžete brát jako radu či návod, jak přežít nadměrně vysoké teploty.

1. Co je nejlepší na zahnání žízně?

Výborný je vlažný zeleninový vývar. Jak na to? Do litru a půl vařící vody dejte kus celeru, dvě mrkve a dvě brambory a vařte dvacet minut. Potom proceďte a pijte během dne.

2. Co by se v horku pít nemělo?

Především nápoje, které obsahují kofein. Jedná se hlavně o kávu, ale i černý čaj nebo coca-colu. Odvodňují organismus a přispívají k ještě většímu pocení. Dobré nejsou ani sladké minerálky kvůli vysokému obsahu cukru. Nedoporučují se také příliš ledové nápoje – často způsobují angínu.

3. Jaký nápoj je nejvhodnější?

Obecně platí, že ke každému nápoji, ať jde o jakýkoli, je dobré přidat citronovou šťávu. Osvěží vás a má antibakteriální účinek.

4. Jak je to v horku s alkoholem?

Alkohol za horkých dnů lze doporučit jen v malém množství. Určitě by to neměla být nějaká silná pálenka. I místo vychlazeného piva, které vypadá lákavě, je lepší si dát minerálku s obsahem hořčíku a vápníku.

5. Jaké jídlo si vybrat v horku?

Výborné jsou meloun a okurky, protože obsahují hodně vody, stejně tak i brambory. Obecně platí, že se nehodí těžká jídla – většině lidí ve vedru ani nechutnají. Sáhněte raději po zeleninových salátech s drůbežím masem, rybách a podobně.

6. Existuje optimální oblečení do horka?

Rozhodně se doporučuje volnější oděv s větším výstřihem – těsné šaty udržují horko na pokožce.

7. Dá se nějak bojovat proti skvrnám od potu na oděvech?

Přestože se v horku nosí dobře zejména přírodní materiály – bavlna, hedvábí a podobně, nejsou optimální kvůli zmíněným skvrnám. Tyto materiály sice pot dobře sají, ale bohužel jej i dobře drží. Lepší jsou syntetické tkaniny nebo oblečení, které má alespoň v partiích kolem podpaží syntetické podložky.

8. Pomáhají proti pocení deodoranty?

Ty jsou lepší proti zápachu. Když chcete omezit tvorbu potu, kupte si aniperspiranty. Když je opravdové vedro a vy se hodně potíte, většinou nepomůže nic. Naše rada: Noste si i do práce třeba tričko nebo halenku na převlečení.

9. Jak si nejlépe ochladit pokožku?

Když jste v práci, je to složitější. Osvědčilo se například osvěžit si ruce až po lokty v hodně studené vodě a pak je natřít například mandlovým nebo kokosovým olejem či silně hydratačním tělovým mlékem.

10. Jak je to s klimatizací?

Když je tepleji než 33 stupňů Celsia, měla by se klimatizace omezovat nebo úplně vypínat. Náš organismus se totiž při takovém vedru nedokáže dobře přizpůsobovat teplotním rozdílům uvnitř a venku. Když to bez chlazení nejde vydržet, měla by se teplota klimatizací udržovat maximálně o pět stupňů nižší, než je venku.

11. Můžeme v horku sportovat?

Ve vedru býváme malátnější. Vhodné je například plavání, jinak lehčí cviky z jógy, pilates a podobně. Jde o to, abychom ještě více nepřetěžovali krevní oběh.

12. Je pravda, že za horkých dní mají lidé větší chuť na sex?

Ano, ale bývají i unavenější, takže sexuální výkonnost může být nižší.

13. Existuje nějaká jednoduchá rada, jak ochladit horký byt bez klimatizace?

Osvědčilo se naplnit vanu i umyvadla studenou vodou, dobré je nalít ji i do kbelíků. Voda se postupně vypařuje a ochlazuje vzduch.

14. Pomůže ochlazovat se v horku zmrzlinou?

Studená zmrzlina jistě tělo ochladí. Je ale lepší si pro účel ochlazení vybírat méně kalorické zmrzliny, tak zvané sladoledy (na základě voda – ovoce).

15. Je skutečně třeba si ve vedru chránit hlavu pokrývkou?

Ano! Pokrývka hlavy nás totiž významně chrání před přehřátím a přímým slunečním žárem – tedy před úpalem i úžehem.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments