Správa železnic už vyměnila všech 109 pražců na poškozeném úseku trati u obce Milavče na Domažlicku, kde se ve středu čelně srazil expres z Mnichova s osobním regionálním vlakem. Při havárii zemřeli tři lidé a desítky dalších byly zraněny. Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se jednokolejná trať z Prahy na Mnichov zprovozní až během víkendu. Na místě kvůli mokru zapadl jeřáb, uvedl v pátek.

Zhruba dvousetmetrový opravovaný úsek začala od 10.00 zpevňovat podbíječka, poté pracovníci Správy železnic opraví výhybku a následně vše proměří a zkontrolují. Trať se měla původně opět otevřít v pátek kolem šesté hodiny večerní.

Generální ředitel správy železnic Jiří Svoboda ovšem v pátek Radiožurnálu sdělil, že s odklízením nastaly komplikace, které zprovoznění tratě odsunou až na víkend.

„Velký jeřáb, který měl pomoci škody odstranit, kvůli mokru zapadl. Využijeme vybavenosti našich hasičů a na místo pošleme tank. Myslím si, že v průběhu dnešního dne odstraníme poškozená hnací vozidla a do zítřejšího dne nejpozději trať znovu zprovozníme,“ řekl Svoboda.

„Tím nejtěžším je většinou odstranění škod v podobě poškozených vozidel. Tady jde o hnací lokomotivy, které mají několik desítek tun váhy, čili běžný jeřáb takovou hmotu neodstraní,“ dodal.

Správa železnic a České dráhy už ve čtvrtek odklidily z kolejí všechna nabouraná vozidla. Těžký jeřáb nasadil na koleje nabouranou německou lokomotivu, vážící přes 80 tun, kterou odtáhl nehodový vlak na nádraží do Domažlic, kde stojí se dvěma vagony. Německá společnost Länderbahn, jejich vlastník, si je převezme o víkendu.

Nejpoškozenější vagon Českých drah, který byl hned za lokomotivou, přesunul jeřáb na louku, kde čeká na sešrotování. Protijedoucí nabouraný regionální vlak RegioShark s hmotností 86 tun stojí od čtvrtka v nedaleké stanici Blížejov.

O jeho dalším přesunu do depa se teprve bude rozhodovat, řekl v pátek mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Událost se vyšetřuje

Kriminalisté zahájili trestní řízení pro podezření ze spáchání trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. A stejně jako Drážní inspekce událost dále vyšetřují.

„Šetření pokračuje, byly nařízené soudní pitvy zemřelých. Budou probíhat výslechy cestujících z vlaků, budeme vyžadovat různé zprávy, například od Drážní inspekce a Českých drah. To bude trvat několik měsíců,“ uvedla domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Dodala, že lidé, kteří měli ve vlaku zavazadla, si je mohou vyzvednout po domluvě se starostou obce Milavče.

Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky. Podle středečních informací inspekce a vyjádření ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala je vyšetřování teprve na začátku. Inspektoři v pátek jedou do Německa kvůli analýze dat rychloměru lokomotivy. „Proběhly základní úkony na místě, byly prověřeny viditelnosti návěstidel a funkce zabezpečovacího zařízení,“ uvedl Drápal.

Generální inspektor Jan Kučera k tomu v České televizi řekl, že na železniční trati inspekce nenašla žádnou závadu. Staniční zabezpečovací zařízení ve výhybně i v Domažlicích, odkud je výhybna dálkově řízena, bylo podle něj v pořádku a rovněž viditelnost návěstidel byla v souladu s právními předpisy.

„V tento okamžik prakticky můžeme vyloučit selhání na straně provozovatele dráhy, návěstí byla v pořádku,” řekl Drápal.

Proč strojvůdce nezastavil před návěstím, inspekce zatím neví. Nicméně zjistila, že těsně před událostí začal brzdit.

„Z toho se dá dovodit, že byl při vědomí a sledoval trať. Proč nezastavil před návěstím, to nevíme,“ doplnil Kučera.

Stav vážně zraněných stabilizovaný

Vlaky se srazily ve středu kolem osmé ráno. Mezi třemi oběťmi srážky jsou oba čeští strojvůdci, z nichž jeden řídil německý rychlík. Třetí byla cestující v protijedoucím regionálním vlaku.

Všech pět těžce zraněných lidí zůstává po středeční srážce vlaků na Domažlicku ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli v pátek mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba čtyř středně těžce zraněných.

Záchranáři ošetřili celkem 67 lidí, včetně deseti lidí hovořících německy. Dalších zhruba 20 lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešlo. Materiální škody přesáhnou 100 milionů korun.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments