Rád bych zde popsal mojí osobní zkušenost s tvorbou trávy. Variant je celkem mnoho, každý si může zvolit to, co se mu jeví jako nejvhodnější. Od posypů, koberců (zastaralá metoda) až po flockdekor.

Ukázka z dioramatického-modulového kolejiště kde bylo použito celkem 6 odstínů trav nanášených pomocí elektrostatu

Ten jsem zvolil i já, dnes je možno zakoupit přímo sadu pro vytváření až neuvěřitelných celků v kolejišti za pomoci elektrostatického zařízení! Nechci a ani nehodlám zde popisovat sáhodlouhé návody jak nejlépe použít např. zařízení dodávané od firmy NOCH a nebo BUSCH. Každé z těchto jmenovaných má jiné specifika ale také u každého se nedá kombinovat hrubost síta která se dají variabilně používat pro různé materiály s kterým hodláme pracovat.

S elektrostatickým nanášením travin lze vytvářet opravdu mistrovské kousky. Stačí si prvotní testování vyzkoušet někde na kusu kartonu nebo desky natřené lehce lepidlem. Zapnout, a už pozorujete jak se trává staví do lajny rovně od země. Je to něco úžasného a nelze to takto přímo popsat, opravdu lze navodit jakýkoliv směr travin, od šikmých po ležaté někde u břehu vody a zasahujíce jakoby do hladiny tekoucí řeky. Trávy a především materiál můžete libovolně kombinovat, mixovat a zároveň nanášet, nebo použít více lepidla a na jeden odstín přejet jedním nebo dvěma tahy rukou s elektrostatem. Výsledek je vždy o něco lepší a nebo věrohodnější!

Skutečnost nebo fikce? Blízký pahorek osázený kusy travin které zasahují i k blízkému náspu kolem jdoucí tratě, v pozadí rodinný domek a maketa na zdi místnosti která opravdu hraje celkem důvěryhodnou kulisu

01

V této první kapitole se chci věnovat především travinám. V dalších Vám popíšu dostupné materiály a jejich praktické využití v modelovém kolejišti. A co dále? Díky elektrostatu můžete volik i zcela jiný materiál. Není určen jen pro jedno použitý na traviny. Jeho záběr je opravdu maximální! Můžete si namíchat materiál i Vy sami doma!! Pokud máte dostatek výběru síťovin přes která lze materiál nanášet, můžete použít vločky pro patinování různých fasád zdí, portálů, střech zarostlých mechovinou.

Použít lze i nadrcené piliny, zde se nabízí elektrostatické povločkování jehož výsledek je vždy perfektní! Pokud jde o veliký výběr vláken pro trávu, nabízí se zde opravdu dokonalá realita která velmi úctyhodně přibližuje jinak venkovní přírodní úkazy Tato různá modelářská zařízení a jejich široká příslušenství vyrábí několik výrobců.

Asi nejznámější a jmenovitě: HEKI, BUSCH, FALLER, NOCH, KS a SILFLOR. Tito jmenovaní nabízí taktéž velké spektrum vhodných a celkem i levných materiálů. Lze díky tomuto zařízení tvořit i prašné cesty a stezky? Odpověd zní ANO. Díky pilinám v mnoha odstínech které můžete i libovolně mixovat a nebo přibarvovat – lze tvořit různé statické nanášení a povločkování. Laické oko pak bude překvapeno nad takovým výtvorem a rozhodně se bude dotazovat, jak jste to vytvořil 🙂

Napíši sem zkušenost s mnou testovaných zařízení. První a jedničkou je zcela jistě HEKI! Je ale v porovnání s ostatním běžně dodávaným zařízením a periferií k nim, i dražší. Což ale není záminka k jeho nekoupení. První počin od HEKI v tomto směru bylo laciné plácnutí do kaluže. Nedařilo se mu stále několik měsíců vychytat mouchy u tohoto jinak jednoduše vypadajícího zařízení. Doháněl ho ale NOCH který nabízel kompletní set verzi v jednom balení. Zde do krabice nacpal několik odtínů travin a pilin pro startovní použití. To sice na zákazníky asi zabralo, jenže problém byl v srci ducha myšlenky – zařízení mělo poruchy a vyhazovalo domovní jističe.

Nejsem sice znalec oboru elektroinstalace, dostal jsem ale přímý zásah jak od HEKI, tak i od zařízení NOCH a právě NOCH mi způsobil brnění pravé ruky ještě asi týden po nechtěném zásahu 🙂 Zrovna již NOCH je díky spíš ne-kvalitním materiálům nepoužitelný všude kam zrovna potřebujeme. Ačkoliv budete mít sebelepší lepidlo, směr letících vláken se rozkmitává a dopadá spíše jak trakaře, a hromadí se a hromadí. Použití materiálů HEKI je již lepší volba, to ale nemění nic na faktu, že NOCH někde něco nedotáhl do konce. NOCH je dobrý tak maximálně k použití na rovné plochy s menším zvlněním, jeho výkon je od 15kV pro použití klasického zatravnění, což je podezřele mnoho! Povločkování již na 40kV! Cena takového zařízení je kolem 100 € a záleží na každém k jaké variantě, kvalitě, efektivitě výsledu dle značky se rozhoupe.. princip použití je vždy stejný.

Popis funkce: nanášení vláken travin, nebo i povločkování, je použito stejného zásobníku pro materiál. Zásobník je svým obvodem napojen na kladný pól, a kovová destička umístěná pod místem které chceme flockovat je v záporném pólu. Tím dochází k uzavřené elektrické cirkulaci nanášení materiálu dle zvoleného pohybu, místa, prostoru. Nebo lze použít jen napájecí kabel kolem prostoru který chceme takto zvelebit, smyčka kolem takového prostoru tvoří taktéž uzavřené pole!

Silové pole nelze libovolně kombinovat s jiným zařízením, proto dbejte na to, aby někde kolem neležel kabel k jinému elektrickému zařízení, došlo by k velkém odchýlení směru nanášeného materiálu, ten by pak odletoval do různých stran. Já jinak používám nejdříve zelené vločky které nanáším pomocí smyčky kolem prostoru který se chystám takto upravit – to je základ pro louku. Pak použiji destičku s přisvorkovanou protipolarizací a nanáším vlákna trávy. Nicméně povrchových a dodatečných úprav při tvorbě luk, pastvin, nebo čehokoliv jiného – lze použít ve více vrstvách. V tomto ohledu ale lepidlo nanášíme již vhodným rozprašovačem a v ředěné formě.

Použití disperze, barva zde tvoří zemní vrstvu která bude prosvítat a zároveň poslouží i jako lepidlo pro nanášení vlákna

02

Někteří výrobci nabízí trávu i v zajímavých odstínech a přelivech

03

Použití imitace zeminy pod nanášenou trávu

04

Druhé zatravnění hned po navločkování – postup je ukončen. Nechycená vlákna lze po 1-2 hod. odsát vysavačem

05

Výhodou flockdekoru je jeho variabilita – pokud se něco jednou někde okouká, lze to odstranit a nahradit zcel jinou variantou, odstíny, koncepcí a postupem

06

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments