U Domažlic se srazily vlaky, dva lidé zemřeli. Zasahují také záchranáři z Bavorska

0

Na trati v obci Milavče na Domažlicku došlo krátce po osmé hodině ke střetu rychlíku s osobním vlakem. Dva lidé zemřeli, desítky dalších jsou zraněny, část těžce. Zasahují všechny složky záchranného systému včetně čtyř vrtulníků.

K nehodě došlo na trati číslo 180 spojující Plzeň a bavorský Mnichov, když se zde střetl Západní expres s osobním vlakem typu RegioShark.

„V 8:06 se měly potkat ve výhybně Radonice, což je jen pár kilometrů před Domažlicemi. Západní expres zřejmě nepočkal na vykřižování v Radonicích a vyrazil v protisměru na jednokolejné trati směrem na Plzeň a tam se vlaky zřejmě střetly,“ přibližuje okolnosti nehody reportér ČT24 Jan Beránek.

To potvrdil i ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO), když uvedl, že expres „projel návěstidlo v poloze Stůj“.

Obětí nehody jsou zřejmě oba strojvůdci

O život přišli dva lidé, podle předpokladů velicího důstojníka krajských hasičů Jaroslava Hrdličky by se mělo jednat o strojvůdce. Krajští záchránáři informují o sedmi dalších lidech v kritickém stavu, podle hasičů je pět těžce a tři středně těžce zraněné osoby. Dalších jednatřicet zraněných se nachází mimo ohrožení života.

Původní informace o počtu zraněných se rozcházely od osmadvaceti do padesáti zraněných a čísla se stále upřesňují.

Aktivovaný traumaplán, pomoc z Bavorska

Kvůli havárii záchranný systém aktivoval traumaplán. Složky integrované záchranné služby si místo nehody rozdělily na dva úseky, pomáhají desítky záchranářů. K nehodě zamířily čtyři vrtulníky (pražský, hradecký, z Plzně-Líní a jihočeský) a další sanitní vozy. O pomoc Plzeňský kraj požádal jihočeské kolegy, ti poskytují dvě záchranky, i záchranáře z Bavorska, kteří vyslali pět sanitek.

Lehce zranění a nezranění cestující našli dočasné zázemí v místním kulturním domě.  Hejtmanka Plzeňského kraje Ilona Mauritzová (ODS) uvedla, že region nabízí i psychologickou pomoc účastníkům havárie, a to i v následujících dnech.

„Situaci musíme vyhodnotit a přijmout taková opatření, aby se už nikdy neopakovala,“ dodává hejtmanka, která míří na místo stejně jako ministr Havlíček. „Pro mě je teď nejdůležitější, abychom poskytli pomoc všem, kteří ji potřebují. Chci vyjádřit upřímnou soustrast rodinám, kteří přišli o své nejbližší,“ sdělila.

Provoz mezi stanicemi Domažlice a Blížejov je kvůli vlakové srážce přerušen, podle prvních odhadů do středečního večera. České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments