Autobusy okolo Vejprt na Chomutovsku v pondělí vyjedou podle platných řádů. Ještě v pátek přitom hrozilo, že v novém týdnu nevyjede až polovina spojů. Ústeckému kraji se přes víkend podařilo zajistit dost vozů i řidičů. Nepojede pouze autobus, který zajíždí do Německa. Uvedla to mluvčí kraje Magdalena Fraňková. Smlouvu s krajem o zajištění dopravní obslužnosti na Vejprtsku, Podbořansku a v části Lounska nečekaně ukončila firma TD Bus.

Dopravní společnost Ústeckého kraje převzala v polovině září od TD Bus provoz autobusů na Ústecku a Děčínsku a od 1. ledna na Litoměřicku. Ve čtvrtek oznámila firma ukončení činnosti v dalších třech oblastech.

Krajský úřad proto oslovil jiné dopravce s žádostí o pomoc. „Díky dopravcům z našeho kraje i z celé rebupliky se nám podařilo zabezpečit od zítřejšího dne všechny spoje za společnost TD Bus, která se rozhodla, že nechá od zítřka naše cestující na zastávkách. To znamená, že (doprava) pojede ve všech spojích, které jsou v jízdním řádu. Nebudeme nic měnit,“ řekl Českému rozhlasu Sever náměstek hejtmana Jaroslav Komínek (KSČM).

Dodal, že dopravci byli při jednání s krajem vstřícní. „Věřím, že situaci se podaří v brzké době zcela stabilizovat,“ uvedl.

Dopravní obslužnost zajistí ve zmíněných oblastech různí dopravci, autobusy tedy nebudou v jednotném zeleném designu, ale budou označeny číslem linky, jak jsou cestující zvyklí. „Po dobu zajištění dopravy v nouzovém režimu nebude vybíráno jízdné,“ uvedla Fraňková. Autobusová doprava je pro řadu obcí jedinou alternativou, vlaky ve všech obcích nejezdí.

Jediným spojem, který na Vejprtsku až do odvolání nepojede, je linka 583 Vejprty – Annaberg – Buchholz. „Jedná se o linku přeshraniční, která vede prakticky po celé délce na území Německa. Na území cizího státu nelze jednoduše objednat příležitostnou dopravu z legislativních důvodů,“ uvedla Fraňková.

Společnost TD Bus si dlouhodobě stěžuje, že kraj firmě dostatečně nekompenzuje náklady spojené s dopravou, ty vzrostly poté, co vláda nařídila zvýšení platů řidičům. Kraj namítá, že podnik nemá na další finanční prostředky nárok.

Kraj nedávno uložil společnosti za neplnění smlouvy pokuty několik desítek milionů korun, podle Komínka jsou ale těžko vymahatelné.

Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments